1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kurban Bayramı’nda Hava Nasıl Olacak ? 20-23 Temmuz 2021

Kurban Bayramı’nda Hava Nasıl Olacak ? 20-23 Temmuz 2021
+ - 1

Kurban Bayramı Hava Durumu, 2021 Kurban Bayramı Hava Nasıl Olacak?

Yurdumuz mevsim normallerinin altında bir Haziran ayını geride bıraktı. Yaz mevsimi, kendini tam anlamıyla bir türlü hissettiremedi. Temmuz ayı ilk haftasındaki Afrika sıcak hava dalgasının ardından tekrar serinleme sürecine girdik. 10-11 Temmuz itibarıyla bu serin havaları da geride bırakıyoruz. Resmi tatil günleri olan 15 Temmuz ve Kurban Bayramı günlerinde yurt genelinde sıcaklıklar tekrar mevsim normallerinin üzerine çıkmaya hazırlanıyor.

Bayram Öncesi Hava Nasıl?

Bayram öncesi hava ısınmaya başlıyor. 14-15 Temmuz Çarşamba ve Perşembe günleri Karadeniz (Samsun, Sinop çevreleri) ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde (Kars, Erzurum çevreleri) yerel yağmurlar bekleniyor. Diğer bölgelerimizde ise yağış beklenmiyor, bol güneş var. Bayram öncesinde sıcaklıklar tüm yurtta artışa geçiyor. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıkların 37-42 derece bandında seyretmesi bekleniyor. Uzun bir süredir sıcakların etkisinde olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi uzun bir müddet daha bu kavurucu sıcakların etkisinde kalmaya devam edecek. Bayram öncesinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Antalya, Muğla gibi Karadeniz dışında yer alan şehirlerin tamamında yağış beklenmiyor, bol güneş var.

16-17 Temmuz itibarıyla yurt genelinde sıcaklıkların 2-3 derece daha artması bekleniyor. 16-17 Temmuz Cuma-Cumartesi günlerinden itibaren Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak havalar ile birlikte sıcaklıklar İstanbul’da 32-34 derece; İzmir’de 38-40 derece; Ankara’da 34-36 derece bandına çıkması tahmin ediliyor.

kurban-bayrami-hava-nasil-gececek-2021 Kurban Bayramı'nda Hava Nasıl Olacak ? 20-23 Temmuz 2021 Haberler

Kurban Bayramı Nasıl Geçecek?

Bayram öncesinde ısınan hava etkisini yurt genelinde bayramda da sürdürecek. 20 Temmuz 2021 hava durumu verileri incelendiğinde yurt genelinde sıcak bir bayram havası bekleniyor. Bayramın ikinci gününden itibaren Marmara ve Karadeniz bölgelerinde birkaç derecelik sıcaklık düşüşü tahmin ediliyor. Bayramın ikinci/üçüncü günü beklenen sıcaklık düşüşleriyle birlikte Marmara ve Karadeniz’de yerel kısa süreli sağanak yağışların oluşma ihtimali bulunmaktadır. Uzun vade bir tahmin olduğu için yağış durumu (dolu riski v.b. riskler) tarih yaklaştıkça netleşecektir, sıcaklık düşüşü ve yağış beklentisi bayramın birinci gününe de gelebilir, birkaç gün de gecikebilir. Ancak özet verilere göre bayramda hava sıcak ancak ara ara yerel yağışlar görülebilir, bu yağışlara mevsimi itibarıyla dolu yağışları eşlik edebilir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.