1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Küresel Isınma Havalimanlarını Tehdit Ediyor!

Küresel Isınma Havalimanlarını Tehdit Ediyor!
5
+ - 0

Kansai Uluslararası Havalimanı günde 80.000 yolcuya hizmet veren deniz seviyesinde bir havalimanı. Tasarlanırken 2.7 metre dalga boyuna dayanabilecek şekilde tasarlandı. Ancak Eylül ayında gerçekleşen Jebi Tayfunu nedeniyle 1. Terminali su basmıştı. Peki sorun nereden kaynaklı olabilir?

Kansai Havalimanı su basan tek havalimanı değil. Uluslararası Havalimanı Konseyi’ne göre Dünya’daki en kalabalık 100 havalimanının %25’i deniz seviyesinin altında yer alıyor ve bu da onları kuvvetli deniz yükselmelerinde risk altında bırakıyor. Daha önce birçok havalimanını su basmıştı. Sorunların ise küresel ısınma ile 2 bağlantısı var : Küresel ısınma neticesinde gelişen; şiddetli hava hadiselerinin artması ve yükselen deniz seviyesi.

kuresel-isinma-havalimanlarini-tehdit-ediyor-300x153 Küresel Isınma Havalimanlarını Tehdit Ediyor! Haberler

Dünya’da deniz seviyesi son 20 yıldır yaklaşık 10 cm kadar yükselmiştir ve küresel ısınmanın mevcut hızda ilerlemesi durumunda ise 2100’de bu sayının 1 metreyi bulabileceği konuşulmaktadır. Havalimanlarının çoğunun tasarımında ise güncel rakamlar kullanılıyor, aynı zamanda küresel ısınmanın beraberinde getirdiği artan şiddetli hava hadiseleri de tasarımları etkilemiş değil. Büyük bir gerçek ki şiddetli hava hadiseleri havalimanlarını tehdit etmeye fazlasıyla devam edecek.

Peki ne yapılabilir? Mühendisler tasarımlarda küresel ısınmanın sonuçlarını da hesaplarına da katarak bir tasarım yapmalıdır dolayısıyla meteorolojinin güncel hayatta ki öneminin hızla artış göstermesi kaçınılmazdır. Örneğin Norveç daha önce bundan havalimanlarını en düşük deniz seviyesinden 7 metre yukarıda inşaa etmeyi planladığını açıklamıştı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap