Küresel Tohum Deposuna Su Sızdı!

Küresel Tohum Deposuna Su Sızdı!

İnsanlığın Son Umudu

Tüm dünyayı etkileyecek bir doğal afet olması halinde bitki türlerinin korunması için inşa edilen ‘kıyamet ambarı’ istasyonuna (Nuhun gemisi gibi) geçen sonbahardaki aşırı sıcaklar nedeniyle eriyen buzlardan su sızdı. Norveç ve Kuzey Kutbu arasında bulunan Svalbard buzulları üzerinde 2008’de inşa edilmiş olan ve Duvarları nükleer bombalara bile dayanıklı olan, dünyada nükleer bir savaş, küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için, dünyanın dört bir yanından gelen içinde 500 milyona yakın bitkinin tohumunun saklandığı istasyonun üzerini kaplayan buzul tabakası aşırı sıcaklar nedeniyle eridi.

Kıyamet Ambarı

Tam adı ‘Svalbard Küresel Tohum Deposu‘ olan ‘Kıyamet Ambarı‘ (Doomsday Vault) bitkilerin soyunun tükenmesi olasılığına karşı bir sığınak, istasyon olarak inşa edildi. Bir dağın içine oyulmuş olan ve içinde dünyanın dört bir yanından toplanıp getirilmiş 500 milyondan fazla bitki türünün bulunduğu köşeli yapıdır.Üzeri buzullarla kaplı olduğu için elektrikler kesilse dahi içeride 8 dereceyi muhafaza edebileceği söylenen sığınakta tohumların on yıllarca saklanabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’den Tohum Katkısı…

Plataberget Dağı’nın yaklaşık 120 metre içerisinde yer alan istasyona Türkiye de fazlaca tohum göndermişti. Dünyadaki devletler arasında Türkiye 15. sırada yer almaktadır. Türkiye, ambara bugüne kadar toplam 7 milyon 616 bin 532 tohum örneğiyle katkı sağladı.

Sorun çözüldü…

Tohumların sığınağa aktarılmasından sorumlu olan tedarikçi Statsbygg firmasının sözcüsü Hege Njaa Aschim’in söylediğine göre endişe edilecek bir durum yok. Tohumların sulardan zarar görmediğini söyleyen Aschim bununla birlikte işlerini şansa bırakmayacaklarını ve sızmalardan doğabilecek olası zararı engellemek üzere tünelin girişinde bir takım önlemler alacaklarını açıkladı.

Sistemin yönetimini üstlenen ve Nordik Gen Bankası’nda koordinatör olarak çalışan Asmund Asdal istasyonun içiyle ilgili şu bilgileri aktardı: ‘Tohumlar bir dağın dehlizlerinde depolanıyor. Bu alanda sıcaklık eksi 18 dereceden daha fazla olmamalı. Zaten bölgenin normal koşullardaki sıcaklığı da yaklaşık eksi 4 civarında, geriye kalan eksi 14’lük kısmı da ekstra soğutma sistemleri kurarak gerçekleştiriyoruz. Bunun için gereken enerjiyi, bölgede kömürle çalışan elektrik üretim santrali sağlıyor. Böylece işletme faturalarımız da kabarık olmuyor.’

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.