İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar !

Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar !
4
+ - 1

Meteorolojik açıdan hareketli günler başlıyor. Yurdumuz hafta sonu kuvvetli lodos rüzgarının etkisinde kalacak. Lodosla birlikte Pazar günü yurdun batı kesimlerinde kuvvetli yağmur bekleniyor. Güney yönlü rüzgar sonrasında yerini kuzey yönlü rüzgarlara bırakacak ve sıcaklıklarda 12-15 derece birden düşüş gerçekleşecek. Tahminlerimize göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava kesişecek ve birçok şehirde yoğun kar yağışına neden olacak. Haberimizle ilgili detaylar aşağıdadır.

 

Kuvvetli Lodos Geliyor !

ido-lodos-firtinasi-nedeniyle-bazi-seferlerini-6922933_x_9977_o Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar ! Haberler

 

Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgesi hariç, yurdun büyük bir kesiminde hafta sonu lodos rüzgarı etkili olacak. Lodosun saatteki hızı 50 ila 90 kilometre arasında değişecek. Kuvvetli lodos cumartesi ve pazar günleri deniz ve hava ulaşımını da olumsuz etkileyecek. Bu süreçte ayrıca soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı da dikkatli olunmalı. Lodos ile birlikte yağışlar da başlayacak. Cumartesi Trakya ile ağırlıklı Kıyı Ege’de beklenen yağışlar Pazar daha geniş alana yayılacak. Pazar günü yağışların; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuvvetli (21-50 mm) Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Antalya’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 mm) yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı.

Pazar Gecesi Kar Başlıyor !

4 Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar ! Haberler

Cumartesi ve Pazar lodos ile birlikte ısınan hava, Pazar gecesi rüzgarın kuzeye dönmesiyle birlikte hızla soğuyacak. Pazar akşam saatlerinde (21:00-23:00’den itibaren) yağışlar Trakya’da kara dönmeye başlayacak. İstanbul’da ise önce Avrupa yakasında(02:00-05:00’den itibaren), sonra da Anadolu yakasında(04:00-07:00’den itibaren) yağmurun yerini kara bırakmaya başlamasını tahmin ediyoruz. Pazartesi günü öğlen saatlerinden(11:00-13:00) itibaren genel olarak İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Isparta ve kısmen Ankara’da yoğun kar yağışı bekliyoruz. Kar yağışı ile birlikte sıcaklıklar Marmara genelinde en yüksek 2 dereceye çıkabilecek, Trakya kesiminde ise gündüz sıcaklıklarının sıfır dereceyi geçemeyeceğini tahmin ediyoruz. Yoğun kar yağışı birçok şehirde gece saatlerine kadar sürecek. Sonrasında orta şiddette devam edecek. Salı günü de yurdun büyük kısmında orta şiddette kar yağışı görülecek. Çarşamba günü ise yağış Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri hariç mola verebilir, yağış görülen bu bölgelerimizde orta şiddette kar bekleniyor. Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde gündüz bu kar sulu kar şeklinde düşebilir.

İzmir’de de kar bekliyoruz !

izmir Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar ! Haberler

Soğuk havadan İzmir de etkilenecek. İzmir’de Pazartesi günü soğumaya bağlı olarak yüksek kesimlerden başlayarak yağmur karla karışık yağmura ve akşam saatlerine doğru ise kara dönmeye başlayacak. İzmir’de özellikle akşam 16:00/18:00’den sonra gece saatlerine kadar kar yağışının görülme ihtimali yüksek. Sonrası ise yağışın duruma bağlı, gece geç saatlerde yağışın kesmesi bekleniyor.

Daha Sert Soğuk Geliyor !

kadir-tasci-samsun-bafra Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar ! Haberler

Pazartesi gününden itibaren yurdumuzda etkili olması beklenen soğuk havanın ardından buna ek olarak Cuma öğleden sonra daha sert soğuk havanın gelmesini tahmin ediyoruz. 22 Ocak Cuma öğleden sonra veya akşamdan itibaren gelmesi beklenen bu soğuk ve beraberindeki kar yağışı ile yurdun birçok yerinde son derece düşük sıcaklıklar ve kalın kar örtüsü oluşabilir ! Bu ikinci dalgadan yurdun neredeyse tamamının etkilenmesini tahmin ediyoruz. Marmara, Karadeniz ve iç bölgelerde yoğun kar yağışları görülmesini bekliyoruz. 22 Ocaktan itibaren beklediğimiz bu ikinci soğuk hava dalgasının 27-28 Ocak tarihlerine kadar etkisini sürdürmesini bekliyoruz. Uzun vade bu tahminimizin detayları için forumumuzdaki konuları ve genel olarak sitemizi takip etmenizi öneririz.

Çifte Soğuk Hava Dalgası !

balikesir-1024x768 Kuvvetli Lodos Ve Ardından Kar ! Haberler

Genel olarak değerlendirildiğinde yurdumuza uzun yıllardır bu kadar uzun soluklu soğuk hava dalgaları ard arda gelmemişti. Tahminler doğrultusunda; 18.01.2016 ile 27.01.2016/28.01.2016 tarihleri arasında yaklaşık 10 gün süren soğukların etkisinde kalmış olacağız.

Forumdan Bazı Başlıklar

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Inşallah güzel olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.