İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bulutlar

Lenticular Bulut Nedir?

Lenticular Bulut Nedir?
5
+ - 0

Lenticular Bulut Nedir? Merceksi Bulut Nedir? Ufo bulutu nedir?

Lenticular bulut, çok ender görülür. Lenticular bulutlar merceksi bulut olarak veya görünümü itibariyle ufo bulutları olarak adlandırılır. İşte merceksi (Lenticular) bulutlar hakkında detaylı bilgi…

Bu tip lenticular bulutlar, zirve ya da zirveye yakın yerlerde 40 Knot (Saatte yaklaşık 70-80 kilometre hız) şiddetinde çok şiddetli fırtınaların habercisi olarak yorumlanır.

lenticular-mercek-ufo-bulutu Lenticular Bulut Nedir? Bulutlar Sözlük

Lenticular bulutlar, genellikle dağ veya vadi gibi fazlaca yükselti farklarının olduğu kesimlerde oluşurlar. Bu gibi yerlerde etkili olan rüzgarlar esiş yönlerinde çıkan engeller sebebiyle engellenirler ve eğer yeterli kuvvette hızları varsa bu engellemeler, basınç farkları yaşanmasından dolayı bu alanlarda girdaplar yaşanmasına sebep olurlar. Şayet rüzgar yeterince kuvvetli ve uzun süre etkili olursa lenticular bulutları denilen merceksi bulutlar oluşmaya başlar. Bu bulutların oluşması için rüzgarın sadece kuvvetli ve sürekli esmesi yeterli olmaz. Önemli olan rüzgarın kuvvetli, sürekli ve farklı kuvvette esmesidir. İşte bu üç etmen bir araya geldiğinde muazzam görüntüye sahip lenticular bulutlarının oluşmasını sağlar.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap