Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Mangkhut Tayfunu 260 Kilometre Hıza Ulaştı!

 Mangkhut Tayfunu 260 Kilometre Hıza Ulaştı!
Okunuyor Mangkhut Tayfunu 260 Kilometre Hıza Ulaştı!

Son yılların en güçlü tropik siklonlarından Mangkhut tayfunu Filipinler’in kuzey kıyılarını vurdu. Gücünden dolayı “süper” olarak adlandırılan tayfunun, yerel saatle 01:40’ta ülkenin kuzeyinde etkisini göstermeye başladığı ve hızının saatte yer yer 260 kilometreye (kategori 5) ulaştığı kaydedildi. Yerel yetkililer bölgede alınan önlemler kapsamında okullar tatil edilirken, 15 bin 300’den fazla kişinin evlerinden güvenli yerlere tahliye edildiği açıklandı.

Sel ve toprak kaymalarına hazırlık olarak iş makineleri hazırlandı. Ülkenin kuzeyindeki Luzon Adası’nda 25 yerleşim merkezinde fırtına alarmı verildi. Hawaii’de bulunan Müşterek Tayfun Uyarı Merkezi, Pasifik Okyanusu’nun kuzeyinde ortaya çıkan tayfunun kategori 5 kasırga gücündeki süper tayfuna dönüştüğünü bildirdi. Merkez, kasırga güzergahındaki 4 milyon insanın risk altında olduğu uyarısında bulundu. Mangkhut tayfunu, ABD’de etkili olan Florence tayfunundan çok daha geniş bir alanda etkili oluyor.

Şiddetli rüzgarlarla yoğun yağış taşıyan tayfun, aynı anda 900 kilometre çapında bir alanda etkili oluyor. Filipinler’de 2013 yılında etkisinin gösteren Haiyan Tayfunu nedeniyle 7 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Tayfun, Filipinler’den geçtikten sonra gücünü biraz azaltarak Hong Kong, Macau ve Çin’in güneyindeki eyaletlerde etkili olacak.

kaspersky

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle