1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Marmara’da Yeni Meteorolojik Hareketlilik…

Marmara’da Yeni Meteorolojik Hareketlilik…
15
+ - 0

Fırtına, dolu, hortum gibi sert meteorolojik hadise riski var…

Yeni hafta, mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden Afrika sıcaklarıyla ve toz salınımı ile başladı. Birçok şehirde ekim ayının sıcaklık rekorları kırıldı. Özellikle Marmara ve Ege Bölgesi yaz ayından farksız günler geçiriyor. Sıcak ve güneşli seyreden hava, tahminlere göre Perşembe günü yerini sert meteorolojik hadiselere bırakacak. Perşembe günü, öğlen saatlerinde özellikle İstanbul ve çevresinde sıcak havanın üzerinden -50 / -55 derecelik bulut geçişi gerçekleşecek. Sıcak ve soğuk hava çarpışmasının süper hücreye yani yerel gök gürültülü kuvvetli sağanak yağmur, yıldırım, şimşek, dolu ve yer yer hortum gibi hadiselere neden olması tahmin ediliyor.

bulut-tepe-sicakligi-min-1 Marmara'da Yeni Meteorolojik Hareketlilik… Haberler

Perşembe günü, üst seviye hava kütlelerinin sıcaklıkları -55 dereceye kadar inecek. Yer sıcaklığının 24-26, üst seviye hava sıcaklığının -50/-55, toplam sıcaklık farkının 80 dereceleri bulduğu Perşembe gününde sıcak hava ile soğuk hava çarpışmaları gerçekleşecek. Bu çarpışmalar neticesinde gerekli meteorolojik koşulların oluşmasıyla birlikte süper hücre oluşumlarının meydana gelmesi tahmin ediliyor. Hafta başında 33-35 derecelerde olan sıcaklıklar, Perşembe’den itibaren düşüşe geçecek, Cuma günü sıcaklıklar gündüz 18-21 derecelere inecek. Yaz mevsiminden aniden sonbahara geçiş gerçekleşecek.

Elektrik Yüklü Bulutlar Hava Trafiğini Olumsuz Etkileyebilir

ucak-yildirim-simsek Marmara'da Yeni Meteorolojik Hareketlilik… Haberler

İstanbul ve çevresinde Perşembe günü elektrik yüklü bulutların neden olabileceği elektrik fırtınası, yıldırım, şimşek, şiddetli yağış, dolu gibi olumsuz koşullar sebebiyle uçakların iniş ve kalkışlarında aksamaların meydana gelme riski yüksektir. Kümülonimbus (Cb) olarak adlandırılan bu bulutlar dikey olarak gelişerek büyümekte ve konvektif fırtınalara neden olmaktadır. İçlerinde barındırdıkları yoğun oluşumlar ve türbülans nedeniyle bu tür meteorolojik hadiseler hava trafiğini olumsuz etkilemektedir. Perşembe günü oluşması muhtemel sert meteorolojik hadiselere karşı anlık uyarıların takip edilmesi tavsiye edilir.

https://twitter.com/HavaForum/status/1313205444681388033

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap