İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Mart ayında kar geliyor !

Mart ayında kar geliyor !
6
+ - 0

Kar ne zaman yağacak?

Yurdumuz Şubat ayını rekor sıcaklık değerleriyle bitirdi. Uzun yıllar ortalamasının üzerindeki sıcaklıklarla biten şubat ayının ardından Mart ayı da ters köşe yapmaya hazırlanıyor! Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır sözü gerçek oluyor. Mart ayının özellikle ikinci yarısında yurt genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesini tahmin ediyoruz. Bu kış mevsiminin son ayı olan Mart ayının Şubat ayının aksine mevsim normallerinin altında sıcaklıklarla biteceğini tahmin ediyoruz. Mevsim normalleri altındaki sıcaklıklar ve kar yağışları özellikle iç bölgelerdeki birçok çiftçiyi maalesef olumsuz etkileyecektir. 

Kış ve kar yağışı geri dönüyor!

kent-beyaza-burundu-1 Mart ayında kar geliyor ! Haberler

Mart ayı hava durumu incelendiğinde; mart ayının ikinci yarısında ülkemize soğuk ve yer yer kar yağışlı hava dalgası geliyor. Meteorolojik detaya indiğimizde; Azor yüksek basıncının dikine hareket etmesiyle İngiltere çevresine yerleşmesi ve beraberinde Sibirya üzerinde bulunan polar akımın güneye hareket ederek yurdumuzu etkilemesini tahmin ediyoruz. Yurdumuzu etkilemesi muhtemel bu soğuk hava dalgası yurdun büyük bir kısmında tekrar kar yağışlarına neden olacak. Özellikle Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nin rakımı yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde birçok şehirde beyaz örtü oluşmasını bekliyoruz.

İstanbul’da kar yağacak mı?

Mahmut-Enç Mart ayında kar geliyor ! Haberler

Yurdumuzu etkilemesi muhtemel Mart ayının ikinci yarısındaki soğuk hava dalgasından İstanbul da etkilenecek. Çoğu kişi, İstanbul’da martta kar yağacak mı?, İstanbul’da kar ne zaman yağacak?” sorularını soruyor. İstanbul’da sıcaklıkların 15-17 Mart civarında mevsim normallerinin epey altına inmesini ve sıcaklıkların gündüz tek haneli değerlerde seyretmesini tahmin ediyoruz. İstanbul’da bu tarihlerde, özellikle 16-17 Mart tarihlerinde rakımı yüksek kesimlerde (Çamlıca, Aydos v.b.) yağışın kar şeklinde düşebileceğini hatta buralarda ince beyaz örtü bile oluşabileceğini düşünüyoruz. İstanbul şehir geneli hava durumu incelendiğinde ise, sıcaklıkların kar yağışı için sınırda kaldığı, yağışların karla karışık yağmur şeklinde düşebileceği görülüyor. Sıcaklıklarda olabilecek 1-2 derecelik değişimler yağışın türünü tamamen kara veya yağmura da dönüştürebilir. Ancak son verilere göre yağışın yüksek kesimlerde kar şeklinde düşeceğini, şehir merkezinde ise karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde düşebileceğini söyleyebiliriz. Uzun vade tahmin olduğundan detaylara girememekteyiz, detaylı tahminler için forumumuzu takip etmenizi öneririz.

Ankara’da kar yağacak mı?

ankaraO7K551KJrkOXenT8yJ8ACg Mart ayında kar geliyor ! Haberler

Yurdumuzu etkilemesi muhtemel Mart ayının ikinci yarısındaki soğuk hava dalgasından Ankara da etkilenecek. Çoğu kişi, Ankara’da martta kar yağacak mı?, Ankara’da kar ne zaman yağacak?” sorularını soruyor. 16-17 Mart civarında etkili olması muhtemel soğuk hava dalgası ve beraberinde oluşabilecek yağışların Ankara’da kar şeklinde düşmesini tahmin ediyoruz. Ankara’da kar yağışı için sıcaklıklar yeterli seviyeye düşecek ve şehrin yüksek kesimlerinde kar yağışı hatırı sayılır beyaz örtü oluşturabilir. Mart ayının ikinci yarısında sıcaklıklar Ankara’da geceleri genel olarak sıfırın altında seyredecek. Özetle Ankaralılar mart ayının ikinci yarısında üşüyecek ve birden fazla kez kar yağışı görecek gibi duruyor.

Kayak merkezlerinin yüzü gülecek !

5992-uludag-dan-kar-manzaralari-524e8fe7a25072 Mart ayında kar geliyor ! Haberler

Kayak merkezlerine ne zaman kar yağacak? Kayak merkezlerimiz, mevsim normallerinin epey üzerinde geçen şubat ayında kar alamadı ve ocak ayından kalan kar örtüsü de eridi. Şubat ayı boyunca kayak merkezi işletmecileri “kar ne zaman yağacak?”  sorusunu sordular, fakat bu soruya cevap alamadılar netice olarak şubat ayı karsız kapandı. Uludağ gibi birçok kayak merkezimizde kar kalınlıkları dibi gördü, zemin gözüktü. Ancak mart ayının ikinci yarısında yurdumuzu etkilemesi muhtemel bu soğuk hava dalgası en çok rakımı yüksek kesimlere yani kayak merkezlerine yarayacak. Kayak merkezlerimizde kar kalınlıkları tekrar hızla artışa geçecek.  Uludağ’da 20 cm civarı olan kar kalınlığının 20-25 Mart civarında en az 70-80 cm civarına çıkmasını tahmin ediyoruz.

 

Zirai dona karşı çiftçiler dikkat!

meteoroloji-den-zirai-don-uyarisi-1954720 Mart ayında kar geliyor ! Haberler

Çiftçilerin, mart ayının ikinci yarısındaki hava koşullarını dikkate alarak yüksek zirai don riskine karşı önlemler almalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle 15 Mart ile 31 Mart arasındaki süreçte; İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi iç kesimleri, Ege Bölgesi iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Marmara Bölgesi’nin özellikle Trakya kesiminde zirai don riskinin yüksek seviyelerde olmasını tahmin ediyoruz. Bu süreçte sadece kuru soğuk beklenmiyor. Çoğu yere tekrar kar yağışlarının geri dönmesini tahmin ediyoruz. Hem soğuk hava hem de kar yağışı ve netice olarak oluşabilecek beyaz örtü çiftiler açısından büyük zararlara yol açabilir.

 

Hava durumu

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap