İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Matthew Kasırgası Amerika’yı Alarma Geçirdi !

Matthew Kasırgası Amerika’yı Alarma Geçirdi !
7
+ - 2

Matthew Kasırgası

Haiti’den sonra ABD’ye ulaşan Matthew Kasırgası’nda ölü sayısı 877’ye yükseldi. ABD’nin Florida eyaletinde şu ana kadar 6 kişinin kasırga sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı. Palm Coast sahilinde sular yükselirken okyanus evlerin içine kadar girdi. Haiti’de pazar günü yapılması planlanan devlet başkanı seçimi de ertelendi. Matthew Kasırgası nedeniyle, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin kıyı bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildi. Hızı saatte 215 kilometreyi bulan Matthew Kasırgası en büyük zararı Karayip ülkelerinden Haiti’ye verdi. Yoğun yağış ve seller binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olurken, şu ana kadar 900’e yakın kişi yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Haiti Özel Temsilcisi yardımcısı Wahba, Haiti’de en az 10 bin kişinin hastaneler ve barınaklarda kaldığını açıkladı. Kolera tehlikesinin baş gösterdiği ülkede pazar günü yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi de iptal edildi.

abd-kasirga_1937 Matthew Kasırgası Amerika'yı Alarma Geçirdi ! Haberler

Merkezi Miami’de bulunan Ulusal Kasırga Merkezi, dün 4. seviyede ilerleyen kasırgayı bugün 3. seviyeye indirirken, Ulusal Meteoroloji Dairesi kasırganın Amerika’da da saatte 115 km hızla devam edeceğini ve şiddetli yağışlara neden olacağını bildirdi.

abd-kasirga_9156 Matthew Kasırgası Amerika'yı Alarma Geçirdi ! Haberler

Amerika’da Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin okyanus kıyısında bulunan bölgelerinde ciddi bir tehdit oluşturması beklenen kasırga nedeniyle 4 eyalet valisi kendi bölgelerdeki kıyı ilçelerinde geçerli olacak olağanüstü hal ilanına imza attı.

abd-kasirga_5466 Matthew Kasırgası Amerika'yı Alarma Geçirdi ! Haberler

Florida Valisi Rick Scott okyanus kıyısında yaşayanlara, en az 3 gün yetecek su, gıda ve ilaç stoku yapmaları uyarısında bulunurken, Miami-Dade County’de okullar perşembe ve cuma günleri tatil edildi. Vali Scott, 500 Florida Ulusal Muhafız askerini ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için ayırırken, 6 bin askerin de hazırda bekleyeceği belirtildi.

haiti-kasirga Matthew Kasırgası Amerika'yı Alarma Geçirdi ! Haberler

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Haiti Özel Temsilcisi yardımcısı Mourad Wahba, Haiti’de en az 10 bin kişinin hastaneler ve barınaklarda kaldığını açıkladı. Haiti Seçim Konseyi tarafından yapılan açıklamada, özellikle adanın güneybatı kesimine büyük zarar veren kasırga nedeniyle 9 Ekim’de yapılması öngörülen seçiminin ertelendiği belirtildi. Seçim Konseyi Başkanı Leopold Berlanger, gelecek hafta seçimin ne zaman yapılacağı ile ilgili bir tarih vermeyi planladıklarını ifade etti. Matthew Kasırgası Haiti dışında kuzey Karayipler’deki Bahama adalarını da etkisi altına aldı.

firtina-ucak-seferleri Matthew Kasırgası Amerika'yı Alarma Geçirdi ! Haberler

Türk Hava Yolları, özellikle Miami’de etkili olması beklenen kasırga nedeniyle bugün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 13.30 da yapılması planlanan ‘TK-77’ sefer sayılı uçuşu iptal edildi.THY iptal edilen İstanbul Miami Seferi’nin 190 yolcusunu otellere yerleştirildi.

Hava Durumu

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 8 sene önce

    Buyuk zarar var

  2. Felaket ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.