İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Mevsimin ilk kutup kökenli soğuk hava dalgası geliyor!

Mevsimin ilk kutup kökenli soğuk hava dalgası geliyor!
5
+ - 0

24 SAAT İÇERİSİNDE YAZDAN SONBAHARA GEÇİŞ YAŞANACAK!

Yurdumuz yeni haftaya mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklarla başlıyor. Yurdun büyük bir kısmında gün içerisinde sıcaklıklar 28-32 derece arasında seyredecek. Haftaya sıcak başlayacak olan yurdumuz Pazartesi gecesi geç saatlerden itibaren balkanlar üzerinden hareket eden kutup kökenli soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek. Mevsimine göre oldukça sert bir soğuk hava dalgası olan bu soğuklarla birlikte sıcaklıklar batı bölgelerden başlayarak 10-14 derece birden düşecek. Kuvvetli sıcaklık düşüşüyle birlikte yaz havasından sonbahar havasına geçiş yapılacak.

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN 8-12 DERECE ALTINA İNECEK! YAĞMUR VE POYRAZ FIRTINASI BEKLENİYOR.

LDjYoZ Mevsimin ilk kutup kökenli soğuk hava dalgası geliyor! Haberler

Pazartesi geç saatlerden itibaren etkili olması beklenen kutup kökenli soğuk hava dalgasıyla birlikte batı bölgelerden başlayarak sıcaklıklarda 10-14 derece birden düşüş yaşanacak. Salı günü Marmara ve Karadeniz’de etkisini gösterecek soğuk hava dalgası Çarşamba günü etki alanını genişleterek Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’da da hissedilecek. Bu bölgelerimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-12 derece birden altına inecek. Salı ve Çarşamba günleri özellikle Marmara ve Karadeniz’de yağmur ve poyraz fırtınasıyla birlikte tam bir sonbahar havası yaşanacak. Uludağ’da çarşamba gecesi kar ihtimali bulunmaktadır.

DENİZLER ÇOK SICAK: SOĞUK HAVA BEKLENENDEN DAHA FAZLA YAĞIŞA NEDEN OLABİLİR!

deniz-suyu-sicaklik-anomali Mevsimin ilk kutup kökenli soğuk hava dalgası geliyor! Haberler

Soğuk hava dalgasıyla birlikte yaşanacak ani sıcaklık düşüşü yaşanacak. Sıcaklıklar İstanbul, Ankara gibi birçok şehirde gündüz 16-18 derecelere inecek. Ani sıcaklık düşüşüyle birlikte Marmara ve Karadeniz’de Salı ve Çarşamba günleri hem yağmur hem de poyraz fırtınası bekleniyor. Özellikle Karadeniz deniz suyu sıcaklıklarının mevsim normallerinin epey üzerinde seyretmesi sebebiyle fırtına ve yağışın kuvveti beklenenden daha fazla olabilir. Bu tür hava olaylarında soğuk havanın sıcak deniz üzerinden geçmesi neticesinde yağışın miktarı ve etkisi tahmin edilenden daha fazla olabilmektedir. Dolayısıyla Salı ve Çarşamba günleri Marmara ile Batı Karadeniz’de bu sıradışı durumun göz önünde tutulması, ani kuvvetli sağanak yağmur ve fırtınaya karşı dikkatli olunması tavsiye edilir.

Haber: Hava Forum / 24.09.2018

office 2019 home business

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap