Web
Analytics

Mustafa Yıldırım Röportajımız (Meteoroloji G.Müdür Yardımcısı)

 Mustafa Yıldırım Röportajımız (Meteoroloji G.Müdür Yardımcısı)
Okunuyor Mustafa Yıldırım Röportajımız (Meteoroloji G.Müdür Yardımcısı)

Hava Forum olarak Meteoroloji Genel Müdür yardımcısı Mustafa Yıldırım ile röportaj gerçekleştirdik.

Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın merak ettiği soruları Mustafa Yıldırım’a yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan sayın Mustafa Yıldırım’a teşekkür ederiz…

 

 

ECMWF bu kış mevsimi için, mevsimlik tahminlerde neden yurdumuzu sıcaklıklar açısından çoğunlukla mevsim normalleri üzerinde tutuyor?

ecmf-mevsimlik-tahmin

ECMWF mevsimsel modeli yurdumuzun özellikle batı kesimleri için sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde gösteriyor. Bunun temel sebebi Kuzey Afrika ile Orta ve Doğu Avrupa’yı etkilemesi beklenen yüksek basınç sistemi olarak düşünülebilir. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde beklenmesine rağmen, özellikle kış mevsiminin başında Ege ve Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’da yüksek basınç etkisiyle daha düşük minimum sıcaklıklar görülebilir.

 

Denizlerimiz bu yıl oldukça sıcak. Bu durumun deniz etkisi kar yağışlarına olumlu veya olumsuz şekilde etkisi nasıl olur?

sea-effect-dek-nasil-olusur

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklıkları kış periyodunda 0,5 derece daha yüksek bekleniyor. Kış döneminde yüksek deniz suyu sıcaklığı deniz etkisi ile kar yağışlarına sebep olan kümülüform tipi bulutların gelişimine hem kararsızlık tabakasının gelişimi hem de nem kapasitesi açısından pozitif yönde etki edebilir. Öte yandan denize yakın yerlerde yer sıcaklığının kar yağışı açısından uygun bir değere düşmesine negatif etkisi olabilir.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağış tahminlerinde hangi verilerden, haritalardan yararlanıyor? Tahmin yaparken hangi kaynaklardan yararlanıyor?

ecmwf
Sayısal tahmin modelleri, uzaktan algılama veri ve ürünleri ile gözlemler tahminlerin altyapısını oluşturuyor. Çok kısa vadeli yağış tahminleri için sayısal modellerle birlikte ağırlıklı olarak gözlemler ile radar ve uydu verileri; kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde ise sayısal modeller kullanılmaktadır. (ECMWF,MM5,Alora,WRF).

 

İstanbul başta olmak üzere bu yıl Türkiye’de nasıl bir kış bekliyorsunuz? Geçen kış mevsimindeki gibi sert soğuklar, kar yağışları bekliyor musunuz?

bu-kis-nasil-gececek

Sıcaklıklar Aralık ayında mevsim normalleri civarı ve biraz altı ocak ve Şubat aylarında ise Marmara Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin 0,5 ila 1 derece üstünde, diğer bölgelerimizde mevsim normallerinde ;Yağışlar Marmara Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin biraz altında ,diğer bölgelerimizde mevsim normalleri civarında yağışların görülmesi beklenmektedir. Kar yağışı zamanı ve miktarı atmosferik ve coğrafik koşullara bağlı değişkenlik gösterdiğinden bunların tahmini hususunda kısa ve orta vadeli tahminler takip edilmelidir.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
3
 • Mevlud
  Mevlud
  ziyaretci
  6 sene önce

  Su anki gidisat kar ne zaman yagacak sorusu icin coook bekleyecez gibi 🙁

  Cevapla
  8
 • Hikmet
  Hikmet
  ziyaretci
  6 sene önce

  Kış ılık gececek demis :S

  Cevapla
  5
 • Karistanbul
  Karistanbul
  ziyaretci
  6 sene önce

  Roportaj icin tesekkurler…Bu kis nasil gececek sorusuna cok cesitli cevaplar geldi.Insallah sert gececek diyenler hakli cikar :))

  Cevapla
  6
Giriş Yap
Yazı Ekle