Web Analytics
NASA: 'Uzay Çağı Rekor Soğukları' Geliyor! | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi

NASA: ‘Uzay Çağı Rekor Soğukları’ Geliyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay çağının en düşük sıcaklıklarının görülebileceği konusunda uyarı yayınladı!
nasa-buzul-cagi-kis-soguklar NASA: 'Uzay Çağı Rekor Soğukları' Geliyor! Haberler

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA iklim konusundaki araştırmalarına devam ediyor. Langley araştırma merkezinde yürütülen çalışmalarda dünya için dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. NASA’nın Langley araştırma merkezinden Martin Mlynczak önümüzdeki birkaç ay içerisinde uzay çağının en düşük sıcaklıklarının görülebileceği konusunda uyarı yayınladı. Konuyla ilgili Martin Mlynczak ile birlikte araştırmaları yürüten Dr. Tony Philips güneş lekelerinin bugüne kadarki en düşük seviyelere indiği bir döneme girdiklerini, 2018 yılının çoğunda güneşte leke oluşumunun görülmediğini belirtti. Dr. Tony Philips ayrıca bu duruma dünya atmosferinin üst katmanlarının karşılık vermeye başladığını söyledi.

nasa-degerlendirmesi NASA: 'Uzay Çağı Rekor Soğukları' Geliyor! Haberler

NASA’nın 2001 yılında fırlatılan TIMED uydusundan alınan verilere göre gezegenimizin en üst atmosfer tabakası olan termosferde soğuma ile büzülme görülüyor ve atmosfer yarıçapı giderek azalıyor. En son gelişmeleri takip etmek için NASA’nın Langley Araştırma merkezi’nden Martin Mlynczak ve meslektaşları kısa bir süre önce Termosfer iklim endeksini açıkladılar. Bu endeks ne kadar nitrik oksidin uzaya hangi oranda salındığını gösteriyor. Güneş aktivitelerinin en yüksek olduğu dönemlerde Termosfer iklim endeksi yüksek (Sıcak), Güneş aktivitelerinin az olduğu dönemlerde düşüktür (Soğuk).

OGfMcv NASA: 'Uzay Çağı Rekor Soğukları' Geliyor! Haberler

Mlynczak elde ettiği verilere göre şunları söyledi; “Şu anda nitrik oksit seviyesi gerçekten çok düşük, hatta Güneş döngüsünün daha aktif aşamalarında gördüğümüzden 10 kat daha düşük. Eğer mevcut süreç aynı şekilde devam ederse; çok yakında ‘Uzay çağı rekor soğukları’ görülebilir. Şu anda tam olarak o seviyede değiliz ama birkaç ay içerisinde olabilir”.

Z43vra-1 NASA: 'Uzay Çağı Rekor Soğukları' Geliyor! Haberler

TIMED uydusu üst atmosferin sıcaklığını inceliyor

Kaynak : Dr. Tony Phillips , NASA – Çeviri Haber : Hava Forum

 

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli