Web Analytics
Oluşumuna göre yağış türleri : Yükselim, Yamaç ve Cephe yağışları

Oluşumuna göre yağışlar

yagis-turleri-meteoroloji Oluşumuna göre yağışlar Bilgiler

Oluşumuna göre Yağışlar

Oluşumuna göre yağış türleri üçe ayrılı. Bunlar yükselim (konveksiyonel) yağışları, yamaç yağışları ve cephe yağışlarıdır.

 

 

1 Oluşumuna göre yağışlar Bilgiler

yukselim Oluşumuna göre yağışlar Bilgiler

Yükselim yağışları olarak da bilinirler, ısınan havanın yükselerek soğuması sonucunda; sıcaklık ve bağıl nem düşer. Hava neme doygun hale gelince yağış bırakır. Alçak basınç alanlarında havanın yükselme hareketinden dolayı sıkça görülür. Ekvator çevresinde yılın her vaktinde, Türkiye’de daha çok ilkbahar mevsiminde bu yağışlara rastlanır.

yamac Oluşumuna göre yağışlar Bilgiler

Bir hava kütlesinin bir yamaç boyunca yükselmesi, giderek soğumasına neden olur. Bu durum maksimum nemi düşürerek havanın neme doygun hale gelmesine neden olur. Karadeniz’deki dağların kuzey yamaçları, Toroslar’ın güney yamaçlarında ve Güneydoğu Asya’da rastlanır.

cephe Oluşumuna göre yağışlar Bilgiler

Cephe yağışları olarak da bilinirler; farklı karakterdeki iki hava kütlesinin karşılaşması sonucu, yeterli neme sahip havanın soğuyarak içerisindeki su buharının yoğuşması sonucu oluşur. Akdeniz kıyılarında kış aylarında görülürler, Orta Avrupa ve Batı Avrupa’da batı rüzgarları ve kutup rüzgarlarının karşılaşması sonucunda yılın her vakti oluşurlar.

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 3.3]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli