Pastırma Yazı Nedir? Ne Zaman?

Pastırma sıcakları

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seyrettiği güneşli günler için kullanılır.

Ülkenin bulunduğu coğrafyaya göre değişiklik göstermekle beraber pastırma yazı veya diğer ismiyle pastırma sıcakları yılda birkaç defa yaşanır. Bazı bölgelerde ise hiç yaşanmaz. Genellikle bir kaç gün süren ama bazı zamanlarda süresi bir haftaya kadar çıkan pastırma yazında bu periyotlarda, gündüz vakti hava sıcak ve güneşli olurken, geceleri don olayları bile görülebilmektedir. Havalar özellikle akşamları hafif puslu ve rüzgarlı olur. Halk arasında özellikle gece etkili olan ayaz sebebiyle pastırma ayazı tabiri de kullanılır.

↓ Pastırma Yazı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız ↓

Pastırma yazı

Pastırma yazı

Pastırma yazının fiziksel sebepleri bulunmaktadır. Bunların başlıcası, kutup kaynaklı soğuk hava kütlelerinin güneye inerken hareketsiz hale gelmesi ve bu şekilde sıcak yüksek basınç merkezi oluşturmalarıdır. Bu şekilde havanın dikey hareketi de engellenmiş olur. Bu zaman dilimlerinde havanın puslu olmasının en büyük sebebi ise alçak irtifalarda yoğunlaşan duman ve toz partiküllerinin engellenmesi ve hareketsiz hale gelmesidir. Pastırma yazı tabirinin kullanılmasının sebebi ise bu dönemde kışın tüketilen sucuk ve pastırma gibi yiyeceklerin hazırlanmasıdır.

Pastırma sıcakları

Pastırma sıcakları

Pastırma yazı

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse pastırma sıcaklarıyla ilgili şunları söyledi :

“Atalarımız yaklaşık 400 yıl önce seyahatlere, heybelerinde bozulmasın diye kurutulmuş etlerle çıkmışlar. Ayazlı havadan dolayı bu mevsimde kuruttukları et çok lezzetli olduğu için ismi ‘Pastırma Ayazı‘ demişler. Ama biz ‘Pastırma Yazı‘ diyoruz. Aslında ‘Pastırma Ayazı’ndan geliyor. Sebebi de şu; yazı anımsatan günler yaşanıyor.

Gündüzleri oldukça güneşli, sabah ilk saatlerde sis ve pus hadisesi gözüküyor.

Bu tarz havaların belirgin özelliğidir. Rüzgar hafif, insanları rahatsız etmiyor. Bu da ekim ayının sonu ile kasımın ortaları arasında görülüyor. Bazen yılda bir defa da oluşabilir. Üç gün yaşanıyor, arada bir iki gün hava tekrardan bozuyor, sonrasında bir 10 gün daha yaşanabiliyor.” diyor…

Pastırma sıcaklarının yaşandığı Kasım ayında, Antalya’daki sahiller turistlerle dolup taşıyor.

Gelen Aramalar: pastırma sıcakları ne zaman 2017, pastırma sıcakları, pastırma yazı, pastırma sıcakları 2017, pastırma yazı ne zaman 2017
Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
 • Şaşırdım
 • Beğendim
 • Üzüldüm
 • Sinirlendim
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Kostak_kiz dedi ki:

  kış geldi çattı sogumaya başladı havalar artık

 2. Leyla dedi ki:

  Şu sıralar pastırma yazı yaşanıyor,havalar çok güzel

 3. vadi dedi ki:

  pastırma değilde cehenem sıcağı var şuan bizim akdenizde 52 dereceyi bulan sıcaklıklar

 4. Emre Eraslan dedi ki:

  Bu makalenizi okurken keşke şuandaki mevcut sıcaklar yerine pastırma yazı gelse demek geliyor insanın içinden… Verdiğiniz değerli bilgilendirme için teşekkürler.

 5. Nurettin Çakan dedi ki:

  Bu site bilimsel değil de masal sitesi herhalde. Bkz ” fiziksel sebepleri bulunmaktadır . Ya başka neyi olacaktı!”, “atalarımız yaklaşık dörtyüz yıl önce ….” diye başlayan tutarsız sözler

 6. faturacı dedi ki:

  Gelsin sıcaklar ya 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.