İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

“Polar Vortex” Amerika’yı korkutuyor !

“Polar Vortex” Amerika’yı korkutuyor !
7
+ - 0

ABD’nin kuzeyinde etkili olan soğuk hava “kutup girdabı” korkusuna neden oldu. Amerikan medyasının “polar vortex” yani “kutup girdabı” konusundaki haberleri, henüz kış başlamadan ülke gündemine oturdu.

ABD’nin orta kuzeyinde etkili olmaya başlayan soğuk hava, geçen yılın soğuk kış şartlarını hatırlatması nedeniyle, Amerikalılarda şimdiden dondurucu soğuklar korkusunda korkuya neden oluyor. Amerikan medyasında geniş yer bulan Batı Afrika’da ortaya çıkan Ebola virüsü ve terör örgütü IŞİD’le ilgili korku veren haberlerin ardından şimdi de “kutup girdabı geliyor”, “şapkalarınızı ve kaşkollarınızı hazırlayın, soğuklar kapıda” gibi halkı uyaran ifadeler dikkati çekiyor.

Uluslararası hava tahmin raporları sunan Amerikan televizyon kanalı AccuWeather, Kolorado’nun Denver şehrinde, hava sıcaklığının 30 dakikada eksi 1 derece düştüğünü bildirdi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde ayrıca, bir hafta kuzeyden gelen kutup girdabının ABD’nin içlerine doğru 200 milyon kişinin bulunduğu alanda etkili olacağı bilgisi paylaşıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi (National Weather Service-NWS) de özellikle Rocky dağlarının doğusundaki Great Plains bölgesinde hava sıcaklıklarının ortalamanın 4 ila 10 derece altında olacağını bildirdi.

KAR KALINLIĞI YARIM METRE !

NWS, Montana’nın batısında havanın sıfırın altında 4 dereceye kadar düşeceğini belirtirken, pazartesi itibarıyla kar yağışının etkili olduğu Minnesota’dan Michigan’a kadar olan bazı yerlerde, kar kalınlığının yarım metreyi (54 cm) geçtiğini duyurdu.

Minnesota Eyalet Yol Devriyesi de kendilerine bağlı polislerin eyalet genelinde, 475 kaza ve 700 yolda kayıp araçlarla ilgili olayı rapor ettiğini kaydetti.

ABD’nin “Midwest” (Ortabatı) bölgesine doğru ilerleyen soğuk havanın hafta sonunda New York ve bölgesinde etkili olması bekleniyor.

TEKSAS’A KADAR UZANIYOR !

Kutuptan gelen, Kuzey Yarımküre’de ve daha çok Kanada  ile ABD’de etkili olan kutup girdabının neden olduğu soğuk hava dalgası, Teksas’a kadar uzanıyor.

ABD’de, geçen yıl 190 milyon insanın yaşadığı bölgelerde etkili olan soğuk hava nedeniyle, binlerce uçuş iptal ve tehir edilmiş, 100’den fazla kişi donarak veya meydana gelen kazalarda hayatını kaybetmişti.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap