1. Ana Sayfa
  2. Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklıklar

Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklıklar

Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklıklar

Rüzgarın Etkisi ile Hissedilen Hava Sıcaklığı, Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklık, Rüzgar Soğuğu, Rüzgarın soğutucu etkisi

Wind Chill yani, rüzgarın soğutucu etkisi insanın sıcaklık değerini olduğundan daha düşük hissetmesine neden olan bir vakıadır. Vücut üzerine esen rüzgar sebebiyle vücut hızla ısı kaybeder. Ancak wind chill gerçek bir soğukluk ölçüsü değildir. İnsanların yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına, kültürüne ve psikolojik durumuna göre hissedilen etki farklıdır. İnce ya da nemli giysiler wind chill indeksinden daha fazla ısı kaybına ve olumsuzluğa neden olabilmektedir. Ancak bunun için ortalama değerler dikkate alınarak bir hesaplama formülü geliştirilmiştir. Aşağıda yer alan rüzgar etkisi hissedilen sıcaklık hesaplayıcısı ile sıcaklık ve rüzgar değerlerini doldurarak hesaplama yapabilirsiniz.

NOT: Sıcaklığın 10 dereceden fazla olduğu veya rüzgarın 6.5 km/sa altında olduğu durumlarda rüzgar etkisi hissedilen sıcaklık değeri hesaplanamaz. (Bu değerlerde yapılacak hesaplama, değer dışıdır.) Hesaplamaları 10 derece altındaki sıcaklıklarda ve de 6.5 km/sa üzerindeki rüzgar ile yapmanız tavsiye edilir.

Rüzgar Soğugu ve Hissedilen Sıcaklık
ruzgar-sogugu-hissedilen-sicaklik-hesaplayicisi Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklıklar

Yaz aylarında yüksek hava sıcaklığı ile birlikte yüksek nemin bunaltıcı etkisi gibi benzer şekilde kış mevsiminde de düşük hava sıcaklığı ile birlikte kuvvetli rüzgarların dondurucu etkisi insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Rüzgar etkisi veya Rüzgar soğuğunun en yalın açıklamasını TÜBİTAK Popüler Bilim kitaplarından “Hava ve İklim”in 35’inci sayfasında bulabilirsiniz. Burada yer alan tanıma göre, “Rüzgar, hava sıcaklığını olduğundan daha soğuk hissetmemize yol açabilir. Buna rüzgarın soğutucu etkisi denir. ”

ruzgar-soguk-etkisi-hissedilen-sicaklik Rüzgar Etkisi Hissedilen Sıcaklıklar

Yorum Yap