1. Ana Sayfa
  2. Rüzgar Hızı Çeviricisi (Mil, Kilometre, Knot Çeviri)

Rüzgar Hızı Çeviricisi (Mil, Kilometre, Knot Çeviri)

Rüzgar Hızı Çeviricisi (Mil, Kilometre, Knot Çeviri)

Rüzgar hızı çeviri, Knot çeviri, Mil çeviri, Kilometre çeviri, Beaufort ölçeği

Aşağıda yer alan dönüştürücü sayesinde rüzgar hızı çeviri işlemlerini yapabilir; mil-kilometre çeviri, kilometre-knot çeviri, mil-knot çeviri işlemlerini detaylıca yapabilirsiniz.

ruzgar-hizi-cevirici-knot-mil-kilometre-1 Rüzgar Hızı Çeviricisi (Mil, Kilometre, Knot Çeviri)

Knot Nedir?

Knot, genellikle denizcilik ve havacılıkta kullanılan hız ölçü birim çeşididir. Teknik olarak: 1 knot= 1 deniz mili/saat=1.852 km/saat≈1.151 mph’dir.  Knots, saatte 1 mil hızı ifade eder. Böylece 1 Knots, yaklaşık olarak 1.85 Kilometre/saat hıza karşılık gelir). Boğazdaki akıntı hızını Kilometre/saat cinsinden ifade edersek, Boğaz’ın suları, akıntının yüksek olduğu zamanlarda, yaklaşık 13 Kilometre/saat hızla kuzey’den Güney’e doğru akmaktadır. Normal zamanlarda ise bu akıntı 3-4 Knots civarında seyretmektedir. Knot sözcüğü İngilizcede düğüm manasına gelir. Bu sözcüğün kullanılmasının nedeni eskiden gemi hızlarının, denize sarkıtılan halatların üzerlerine belli aralıklarla atılmış düğümlerin sayılması suretiyle parakete aracıyla ölçülmesindendi… Parakete savlası üzerindeki düğümlere de knot denmekteydi.

Çevirici-Dönüştürücü:

Çevirmek istediğiniz boş kutuları doldurarak hesaplamayı yaptırabilirsiniz.

Beaufort Ölçeği Nedir?

Beaufort ölçeği, bofor skalası diye okunur. Skala rüzgâr hızını ölçebilen mekanik anemometrelerin geliştirilmesiyle birlikte önemini yitirmesine rağmen hava tahminciler ve gemiciler tarafından hala bilinmekte ve deniz raporlarında sıkça kullanılmaktadır. Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir.

Beaufort-bofor-olcegi-skalasi-1 Rüzgar Hızı Çeviricisi (Mil, Kilometre, Knot Çeviri)
Beaufort Rüzgar Ölçeği