İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Sera Etkisi Nedir?

Sera Etkisi Nedir?
15
+ - 1

SERA ETKİSİ NEDİR? SERA ETKİSİNE NEDEN OLAN GAZLAR VE SONUÇLARI…

Güneşten gelen ışınların atmosfer tarafından tutularak Dünya’nın ısınmasına neden olan olaya sera etkisi denir. Güneş ışınları bulutlar ve yeryüzü tarafından yansıtılır, atmosferde mevcut olan karbondioksit, su buharı ve metan gazı gibi etmenler ise bu yansımaya uğrayan güneşten gelen ışınları tutarak dünyanın ortalama sıcaklığının artmasına neden olur. Sera etkisi olmasaydı Dünya’nın ortalama sıcaklığı -18 derece olacaktı. Fakat bahsettiğimiz bu sera etkisiyle güneş ışınlarının atmosfer tarafından tutulmasıyla dünyanın ortalama sıcaklığı 14 derece civarına çıkmaktadır.

sera-etkisi-nedir-ne-demek Sera Etkisi Nedir? Sözlük

Sera etkisi olarak adlandırılan bu olayda atmosferde ısıyı en fazla tutma özelliği bulunan gaz karbondioksit gazıdır. Sera etkisinin fazlası da azı da zararlıdır. Fazla ya da az olması ekolojik dengeyi bozmaktadır. Son yıllarda atmosferdeki mevcut sera gazlarında artış yaşanmıştır. Sera gazlarının artmasındaki en temel faktörler fosil yakıt kullanımın artması, orman arazilerinin büyük yangınlar sonucu kaybolması, karbondioksit ve diğer sera gazlarının atmosfere salınımına neden araç-gereçlerin kullanımın artmasıdır. Sera etkisinin artması beraberinde küresel ısınma sorunsalını da doğurmaktadır. Küresel ısınma da en basit olarak buzulların erimesine, buzulların erimesi de dünyada sert meteorolojik hadiselerin oluşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bütün bu etmenler bir zincirin halkasını oluşturmaktadır, hepsi birbirine sıkı sıkı bağlıdır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.