İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sibirya Kökenli Soğuk Hava Dalgası Geliyor… İstanbul’da Kar Ne Zaman Başlayacak?

Sibirya Kökenli Soğuk Hava Dalgası Geliyor… İstanbul’da Kar Ne Zaman Başlayacak?
+ - 4

Sibirya Kökenli Soğuk Hava Dalgası Trakya Üzerinden Giriş Yapacak !

Yurdumuz 11 Ocak Salı akşamından itibaren Trakya üzerinden giriş yapması beklenen Sibirya kökenli bir soğuk hava dalgasının etkisine girecek. Sibirya soğukları hızlı bir şekilde giriş yapıp, hızlı bir şekilde ilerleyip Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç yurdun tamamında kendini hissettirecek. Sibirya soğukları ilk olarak 11 Ocak Salı akşam saatlerinden itibaren Trakya kesiminde kendini hissettirecek. Tahminlere göre; Edirne, Kırklareli ve çevresinde sıcaklıklar aniden sıfırın altına inecek. Salı akşam saatlerinden Çarşamba sabah saatlerine kadar Trakya hattında Edirne ve Kırklareli’nde beyaz örtü oluşturabilecek (3-7 cm) kar yağışı bekleniyor.

İstanbul’dan İtibaren Diğer Şehirlerde Kar Ne Zaman Başlayacak?

2022-kisi-nasil-gececek Sibirya Kökenli Soğuk Hava Dalgası Geliyor... İstanbul'da Kar Ne Zaman Başlayacak? Haberler

Sibirya soğuklarının ilk misafir edileceği şehirlerimiz Edirne ve Kırklareli olacak. Salı akşamı ve gecesi Edirne ve Kırklareli’nde kar yağdığı vakitlerde; henüz soğukların tam olarak kendisini gösteremeyeceği şehirler olan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa gibi şehirlerimizde ise sağanak yağmur bekleniyor. Sibirya soğuklarının Çarşamba sabah saatlerinden itibaren İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde kendini hissettirmesiyle yağışlar Tekirdağ, İstanbul’da Avrupa Yakası’ndan başlayarak karla karışık yağmur ve kara dönmeye başlayacak. Çarşamba gün içerisinde saatler ilerledikçe; batıdan (Tekirdağ, İstanbul Avrupa Yakası) doğuya (İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova v.s.) ve de yüksek kesimlerden (İstanbul’da Çekmeköy, Ümraniye, Sarıyer, Üsküdar-Çamlıca) alçak kesimlere doğru yağışın yağmurdan kara dönüşüm sürecinin tamamlanması tahmin ediliyor. Kar yağışının İstanbul’da Avrupa Yakası’nda Çarşamba gecesi kesme ihtimali bulunmaktadır. Perşembe günü İstanbul’da parçalı bulutlu bir havanın yanında zaman zaman kar geçişleri görülebilir. Perşembe akşam saatlerinden sonra, geceden itibaren ise kar yağışının Trakya hattı, İstanbul da dahil olmak üzere Marmara Bölgesi’nde daha etkili bir şekilde başlaması tahmin ediliyor.

En Çok Merak Edilen Soru: İstanbul’da Kar Tutacak Mı?

İstanbul’da Çarşamba günü “yumuşak” bir kar yağışı bekleniyor. Görsel zevk açısından kar severleri mutlu edebilecek bir kar yağışı gözüküyor. Fakat şehir merkezinde Çarşamba günü beyaz örtü oluşturabilecek düzeyde bir kar yağışı beklenmiyor. Şehrin yüksek ilçelerinde ise Çarşamba gecesi de dahil olmak üzere ince beyaz bir örtünün (1 ila 3 cm) oluşması tahmin ediliyor. Perşembe gecesi ve Cuma günü beklenen kar yağışlarında ise şehir merkezinde 1-3 santimetre, yüksek kesimlerde ise 3 ila 5 santimetre kar örtüsünün oluşması tahmin ediliyor.

Ankara ve İzmir’de Kar Bekleniyor Mu?

ankara-kar-yagisi Sibirya Kökenli Soğuk Hava Dalgası Geliyor... İstanbul'da Kar Ne Zaman Başlayacak? Haberler

İzmir şehir merkezi kar yağışı için gerekli sıcaklık şartlarına inmiyor, bu sebepten dolayı şehir merkezinde yağışın yağmur şeklinde görülmesi tahmin ediliyor. Ankara’da Çarşamba akşamı kar yağışı bekleniyor. Ankara’da kar soğuğu başladığı an yağış zayıflıyor, bu sebepten dolayı da kar yağışının şu aşamada ne kadar etkili olacağı belirsiz. Başkent Ankara’da yağış problemi yaşanabilir.

Akdeniz ve Karadeniz’in Yüksek Kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kar Bekleniyor

Salı ve Çarşamba günleri Akdeniz Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde kalın bir kar örtüsü oluşturacak düzeyde yoğun kar yağışı bekleniyor. Aynı günler Antalya, Adana, Mersin gibi şehir merkezlerinde ise sağanak yağmur bekleniyor. Sibirya soğuklarının Çarşamba öğleden sonra, Karadeniz’in iç kesimlerinde ve yüksek kesimlerinde beyaz örtü oluşturacak şekilde etkili olması bekleniyor. Sibirya soğukları Perşembe tüm Karadeniz’e yayılarak, sahil hattında da zaman zaman karla karışık yağmur ve kar yağışlarına neden olması tahmin ediliyor. Bu bölgelerimizin yanında Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında Salı akşamından itibaren 2-3 gün boyunca kar bekleniyor.

Bu 2 günlük sibirya soğuklarının ardından ay sonuna doğru ve Şubat ayının ilk 2 haftasında aralıklarla daha güçlü Sibirya kökenli soğuk hava dalgalarının gelme ihtimali de bulunuyor. Güncellemeler yaşandıkça aktaracağız. Güncel gelişmeleri ve yorumlamaları forum.havaforum.com adresimizden ilgili başlıklardan takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. 2 sene önce

    Hadi inşallah

  2. İç Anadolu Bölgesiden bahsederseniz çok iyi olur?

  3. İnşallah yağar. İlk sistemimiz için önemli yağsın, diğerlerinde de tutar kar topu oynarız 🙂

  4. 2 senedir büyükçekmece doğru düzgün kar yağışı almadı, bu sistemde en azından havada da olsa görecek gibiyiz. bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.