Web
Analytics

Sibirya Soğukları Bu Kış Donduracak!

 Sibirya Soğukları Bu Kış Donduracak!
Okunuyor Sibirya Soğukları Bu Kış Donduracak!

Yurdumuz geçen kış mevsimini genel olarak mevsim normalleri ve üzerindeki sıcaklıklarla geçirdi. Kar yağışı açısından kısır geçen bir kış mevsiminin ardından bu kışın nasıl geçeceği merak konusu oldu. Hava Forum’un yapmış olduğu uzun vade tahmin ve analizlere göre bu kış mevsiminde yurdumuzun büyük bir kısmına Sibirya üzerinden gelecek dondurucu soğuk hava atakları unutulmayacak manzaralar oluşturacak. Uzun vade mevsimlik tahminlerin çoğu özellikle Marmara, Karadeniz ile kısmen Ege bölgeleri için mevsim normalleri ve altında sıcaklıkların olacağı bir kış öngörüyor. Yağış açısından da ülke genelinde normallerin üzerinde; Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise normallerin epey üzerinde beklenti bulunmaktadır. Tahminlere göre uzun yıllardır kar özlemi çeken İzmir, Antalya gibi sahil şeridinde yer alan birçok şehir bu kış mevsiminde kar alacak.

BU KIŞ EKSTREM METEOROLOJİK OLAYLAR YAŞANABİLİR!

Uzun vade mevsimlik tahminlere göre ülkemizde Aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli soğuk hava dalgaları atak yapmaya başlayacak. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında Sibirya canavarı olarak ifade edilen kuvvetli soğuk hava dalgalarının rotasının balkanlar ile Türkiye olması bekleniyor. Muhtemel bu soğuk hava dalgalarıyla birlikte birçok şehirde son yıllarda görülmemiş ani sıcaklık düşüşleriyle birlikte dondurucu soğukların yaşanması bekleniyor. Sibirya soğuk hava ataklarıyla birlikte Marmara ve Karadeniz’de yağışlar da mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Hem kuvvetli soğuk hem de yağış miktarlarının fazla olduğu durumlarda rekor düzeyde kar yağışları görülecektir. Sıcaklık dalgalanmaları bu kış çok daha sert gerçekleşecek.

İSTANBUL’DA KAR FIRTINALARI BEKLENİYOR!

Sibirya canavarından en çok etkilenecek şehirlerden biri kuşkusuz İstanbul olacak. Uzun vade tahminlere göre dondurucu soğuk ataklarıyla birlikte Karadeniz üzerinden oluşacak yağış kütleleri mega şehir İstanbul’da bu kış hayatı durdurma noktasına getirebilir. İstanbul merkezinde mevsimin ilk kar yağışı 27-31 Aralık civarında beklenmektedir. Aralık ayının son günlerinde İstanbul’da gerçek anlamda kış başlayacak. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında Sibirya üzerinden gerçekleşecek dondurucu soğuk hava ataklarıyla birlikte İstanbul’da kuvvetli fırtına ve kar yağışı olaylarının geçmiş yıllara göre daha fazla görülmesi bekleniyor. Hatta öyle ki tahminlere göre bu kış mevsiminde İstanbul’da normal kar yağışlı bir sistem dışında 2 ya da 3 kere kuvvetli kar fırtınası da beklenmektedir.

Haber: Hava Forum, 07/12/2018

[ilgiliicerik icerik_id=”16771″]

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
3
 • Corak
  Corak
  ziyaretci
  3 sene önce

  Tebrikler ! Bu yazınız bugünlerde realize oluyor ve İstanbul yılın ilk kar yağışını alıyor.
  Hava Forum kendi çizgisinde önemli bir portal.

  Cevapla
  39
 • tucay48
  tucay48
  ziyaretci
  3 sene önce

  muğla köyceğizde ocak ayı içinde ziraghi don riski nedir

  Cevapla
  32
 • Emrah dede
  Emrah dede
  ziyaretci
  3 sene önce

  Kar ne zaman yağacak bursaya

  Cevapla
  34
Giriş Yap
Yazı Ekle