Web
Analytics

Siklon Nedir? Nasıl Oluşur?

 Siklon Nedir? Nasıl Oluşur?
Okunuyor Siklon Nedir? Nasıl Oluşur?

Siklon Nedir?

Atmosferde alçak basınç çevresinde hızla dönen rüzgarların oluşturduğu kuvvetli fırtınalar siklon olarak adlandırılır. Siklonlar güney yarımkürede saat yönünde, kuzey yarımkürede saat yönünün tersinde döner.

Siklonlar 2 türden oluşmaktadır: Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.

Sapatik Siklonlar : Tropik siklonlar okyanuslar üzerinde oluşur. Fırtına merkezi çevre havasından daha sıcaktır. Cepheleri yoktur. En kuvvetli rüzgarlar yeryüzü yakınındadır. Tropik siklonlar daha çok yaz mevsimlerinde etkilidir.

Ekstratropik Siklonlar : Tropik siklonların dışında oluşurlar. Fırtınanın merkezi çevre havasından daha soğuktur. Cepheleri vardır. En kuvvetli rüzgarları daha üst atmosferdedir. Ekstratropik siklonlar özellikle kış ayları boyunca etkilidir.
Kısaca birbirlerinden oluşum yerleri, güçleri ve etki süreleri farklıdır. Burada rüzgarlar alçak merkez etrafında saat yönünün tersinde eserler. Böylece sıcak hava yükselir. Yükselen hava ortamın nem oranı durumuna göre her 100 m yükseklikte 0.6-1.0 derece arasında soğur. Havanın soğumasıyla içindeki buhar yoğunlaşmaya başlar ve böylece bulut oluşumlarına yol açarken açığa çıkan gizli ısı bulutun gelişmesini sağlar.

Radarda Siklon:

Animated_hurricane

Uyduda Siklon:

800px-Cyclone_Catarina_from_the_ISS_on_March_26_2004

Basınç Haritasında Sİklon:

gfs-0-60

Siklonlara modellerden ulaşabilir, bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
4
 • Hasan
  Hasan
  ziyaretci
  2 sene önce

  Böyle bişey olduğunu ilk defa gördüm çok garip ama hakkında çokta iyi bilgi vermişsiniz. Sağolun

  Cevapla
  12
 • Ahmet
  Ahmet
  ziyaretci
  6 sene önce

  Teşekkürler….

  Cevapla
  25
 • okul öncesi
  okul öncesi
  ziyaretci
  6 sene önce

  güzel yazı elinize sağlık teşekkürler

  Cevapla
  21
 • mahmut
  mahmut
  ziyaretci
  6 sene önce

  güzel paylaşım elinize sağlık

  Cevapla
  19
Giriş Yap
Yazı Ekle