İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kış Başlıyor: Soğuk ve Kar Geliyor…

Kış Başlıyor: Soğuk ve Kar Geliyor…
7
+ - 0

Yurdumuz, ılık bir haftanın ardından önümüzdeki hafta ortası Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk havanın etkisine girecek. Soğuk havayla birlikte birçok şehir mevsimin ilk kar yağışı ile tanışacak.

Haftayı mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklarla geçiren yurdumuz, atmosferdeki patern değişikliği ile birlikte sıcak taraftan soğuk tarafa geçecek. Hafta boyunca Batı Avrupa’da etkili olan soğuk hava önümüzdeki hafta ortası bulunduğumuz coğrafyada etkili olacak. Meteorolojik modellere göre, Balkanlar üzerinden Türkiye’ye kutup kökenli bir soğuk hava dalgasının geleceği öngörülmektedir. Grönland’dan sarkan yüksek basınç nedeniyle İngiltere’ye doğru çıkmaya başlayacak Azor yüksek basıncının etkisiyle Batı Avrupa’ya ılık bir hava gelecekken, aynı anda kutup kökenli güçlü soğuklar Doğu Avrupa’ya doğru hareket edecek. İlk olarak Orta Avrupa’yı etkileyecek olan soğuklar, daha sonra Balkanlar üzerinden Türkiye’ye giriş yapacak. Trakya’dan başlayarak Salı günü kuvvetli rüzgarla birlikte sıcaklıklar ani bir düşüşe geçecek.

soguk-hava-dalgasi-turkiye Kış Başlıyor: Soğuk ve Kar Geliyor... Haberler

TRAKYA’DA KAR BEKLENİYOR!

Salı ya da Çarşamba günü giriş yapması beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte Trakya’dan başlayarak sıcaklıklar hızla düşüşe geçecek. Sıcaklıktaki düşüş hafta ortası yurt genelinde hissedilecek. Hafta ortası sıcaklıkların kar değerlerine inmesiyle birlikte yağmur şeklindeki yağışlar Trakya’da ve özellikle yüksek kesimlerinde kara dönmeye başlayacak. Trakya kesimi dışında Marmara’da diğer şehirlerin yüksek kesimleri ve Batı Karadeniz’in yüksek kesimleri ile İç bölgelerde yağışların kar şeklinde düşme ihtimali mevcuttur.

istanbul-da-kar-ne-zaman-dusecek-1 Kış Başlıyor: Soğuk ve Kar Geliyor... Haberler

İSTANBUL’DA KAR YAĞACAK MI?

Salı ya da Çarşamba gecesi İstanbul’un yüksek kesimlerinde mevsimin ilk kar yağışı görülebilir. Şehir merkezi açısından ise meteorolojik modeller çeşitli tahminlerde bulunmaktadır. Model verilerinin büyük bir kısmı soğuk havanın sınırda kalacağını ve bu sebepten dolayı şehir merkezinde yağmurlu bir havanın olacağını belirtmektedir. Bazı modellerde ise düşük bir ihtimal de olsa şehir merkezinde karla karışık yağmur ve kar yağışının görülebileceği belirtilmektedir. İstanbul’da kuvvetli rüzgarla birlikte hafta ortası sıcaklıkların gündüz 6-7 derecelere, gece ise 2-3 derecelere kadar düşmesi bekleniyor.

uludag-kar Kış Başlıyor: Soğuk ve Kar Geliyor... Haberler

KAYAK MERKEZLERİ SEZONU AÇACAK

Hafta ortası yurdumuzu etkilemesi beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte kayak merkezlerimizin neredeyse tamamında kar yağışı bekleniyor. Özellikle Kartepe, Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi kayak merkezlerimizde beklenen kar yağışı ile birlikte kar kalınlığı hızla artacak. Kayak merkezlerimizin neredeyse tamamı beyaza bürünecek.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap