Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

Sonbaharda aslında doğa hiç de durgun değildir. Ormanlar, dağlar, vadiler yedi rengin tonlarıyla bezenir, güneş en güzel yüzünü sergiler. Yola çıkmanın, doğanın görsel şöleninin peşine düşmenin tam zamanı. İşte size muhteşem manzaralar sunan 10 farklı sonbahar rotası. Bu güzellikler yılın başka hiçbir döneminde tekrarlanmıyor.

SÜLÜKLÜ GÖL

Bolu il sınırları içinde yer alan Sülüklü Göl’e ulaşım, Sakarya’nın Akyazı ilçesi üzerinden sağlanıyor. Akyazı’dan birkaç kilometre sonra Sülüklü Göl tabelası gözükecek. Alabalık çiftliğinden 15-20 dakika sonra araçla göle varmak mümkün. Göl kenarındaki ocaklar ziyaretçilerin ateş yakmaları için yapılmış. Eğer ateş yakılacaksa sadece buraların kullanılması gerekiyor. Ormanda yakılacak bir ateşin yangına yol açacağını unutmamak gerekiyor. 
Göl sonbahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Doğaseverlerin Sülüklü Göl’e bu kadar yoğun ilgi göstermesinin nedeni, sonbahar renklerinin bölgede olağanüstü görüntüler sunması. Göle adını veren sülükler ise suya sazan balığı atılması sonucunda kısa sürede yok olmuş. Heyelan sonucu oluşan gölün içinde, heyelanla inen ağaçların gövdeleri hâlâ gözleniyor. Sülüklü Göl’ün etrafında birkaç küçük göl daha var. Göl kenarındaki tesislerin arkasındaki ormana giden yolu takip edenler kısa süre sonra Sülüklü Gölü çevreleyen ormanın büyüleyici derinliğinde kaybolacaklar. 
Yol orman girişinde ikiye ayrılıyor ama her iki rota da muhteşem manzaralar içeriyor. Eğer sonbahar sıcak geçmişse, göl etrafındaki patikaları takip ederek yamaçlara yürüyenler, pastel renklerin tüm tonlarının doğayı nasıl bezediğine tanık olacak. Biraz daha gayret göstererek patikayı takip edip göle tepeden bakanlar ise belleklerine unutulması olanaksız bir sonbahar manzarası kazıyacaklar. Göl, yükseklerden orman içinde saklı kalmış mavi bir inci tanesi gibi gözüküyor.

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.