1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Şubat ayı nasıl geçecek?


5
+ - 1

Soğuk hava dalgası

Aralık ayında birçok insan merak ettiği soru “kar ne zaman yağacak” sorusuydu. Bu soruya cevap 2016 yılına girerken geldi. Türkiye yeni yıla girerken meteorolojik açıdan bol hadiseli, hava durumu ve hava tahmini açısından son derece hareketli günler geçirdi. Ocak ayında hava durumu genel olarak mevsim normalleri altındaki sıcaklıklarla geçti. Ocak ayının ilk günlerinde kar yağışlı havalar hakimdi. İlk haftaların ardından ocak ayının ikinci hafta ve üçüncü haftasında da yurdumuz yeni soğuk hava dalgalarının etkisi altında kaldı. Özellikle 22-26 Ocak tarihleri arasında kar yağışı Karadeniz Bölgesi’nde çok etkili oldu. Karadeniz Bölgesi uzun yıllar sonra sahil şeridi de dahil olmak üzere etkili kar aldı, birçok yerde kar kalınlıkları diz boyunu geçti.

balikesir-1024x768 Şubat ayı nasıl geçecek? Haberler

Kar kalınlıkları

Karadeniz’de uzun yıllar sonra görülen kar yağışlarının yanı sıra kara hasret kalan kayak merkezleri de ocak ayı içinde bekledikleri yağışı aldılar. Kayak merkezlerinde kar kalınlığı zirve noktasına ulaştı. Özellikle Uludağ’da kar kalınlığı 2 metreyi geçti.

(Aşağıdaki fotoğraf 24.01.2016 tarihinde Hava Forum tarafından Uludağ’da çekilmiştir.)

uludag-kar-kalinligi-2 Şubat ayı nasıl geçecek? Haberler

Şubat ayı hava durumu

Tüm bunların ardından kış mevsiminin önemli aylarından biri olan “şubat ayında hava nasıl olacak” sorusu merak ediliyor. Şubat ayı hava durumu, şubat ayı nasıl geçecek, şubat ayı hava tahmini, mart ayı nasıl geçecek gibi soruların cevabını forumumuz yazarlarından “root” cevapladı.  Yazarlarımızdan “Root”, “Şubat ve mart nasıl geçecek” başlıklı haberinde şubat ayının ilk yarısında çetin kış şartları beklemezken; ikinci yarısında çetin kış şartlarının oluşabileceğinden bahsetti. Forumdan bu haberi detaylı okumak için tıklayınız.

Kar ne zaman gelecek

Son raporlar çerçevesinde “kar ne zaman gelecek” sorusuna yanıt şubat ayının ikinci haftasından itibaren diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. AÇIKÇASI BEN İNANMIYORUM ŞANLIURFADA HER GÜN GÜNEŞ VAR YETER ARTIK BIKTIM KENDİMİ ÖLDÜRECEM O DERECE KIZGINIMM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.