1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Afrika Sıcakları Geliyor… Temmuz’da Neler Olacak?

Afrika Sıcakları Geliyor… Temmuz’da Neler Olacak?
+ - 0

Temmuz Nasıl Geçecek? Önce Afrika Sıcakları Geliyor, Dikkat…

Yurdumuzun yeni hafta ortasından itibaren Afrika sıcaklarının etkisinde kalması tahmin ediliyor. 30 Haziran Çarşamba gününden itibaren yurt genelinde artması beklenen sıcaklıklar, 2 Temmuz Cuma günü Afrika üzerinden gelmesi beklenen çok sıcak hava ile zirve noktasına ulaşacak.

afrika-sicaklari Afrika Sıcakları Geliyor... Temmuz'da Neler Olacak? Haberler

Özellikle Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, kısmen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2 Temmuz Cuma ve 3 Temmuz Cumartesi günlerinin son yılların en sıcak günlerinden biri olması bekleniyor. Sıcaklıklar gölgede Cuma ve Cumartesi günü İzmir’de 40-42 derecelere, İstanbul’da 36-37 derecelere, Ankara’da 36-37 derecelere, Aydın’da 41-43 derecelere, Antalya’da 40-42 derecelere, Şanlıurfa’da 41-43 derecelere kadar çıkması tahmin ediliyor.

Afrika Sıcaklarından Sonra Downburst, Dolu Gibi Riskler Var !

Afrika sıcaklarının ardından özellikle Marmara ve kısmen Ege bölgelerinde sıcaklıklarda 6-9 derece birden düşüş bekleniyor. Ani beklenen bu düşüş ile birlikte Cumartesi gününden sonra sıcaklıkların hızla mevsim normallerinin altına inmesi tahmin ediliyor.

sicaklik-anomali-haritasi Afrika Sıcakları Geliyor... Temmuz'da Neler Olacak? Haberler

Afrika sıcaklarının ardından 35-38 derece bandında olan sıcakların 28-30 derece bandına düşmesiyle hava da bozacak. Bu geçiş ve değişim esnasında Marmara Bölgesi’nde downburst gibi yerel kuvvetli meteorolojik hadiselerin oluşma riski bulunuyor. Meteorolojik hareketliliğin içerisinde kuvvetli ani sağanak yağmur, gök gürültüsü, şimşek, yıldırım ve dolu gibi hadiseler bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı 3 Temmuz Cumartesi, 4 Temmuz Pazar ve 5 Temmuz Pazartesi günlerinin dolu gibi riskler sebebiyle yakından takip edilmesi tavsiye edilir.

Haber: 27.06.2021 Hava Forum

Downburst Nedir?

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap