İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Tropikal Fırtına Medicane Türkiye’ye Yaklaşacak!

Tropikal Fırtına Medicane Türkiye’ye Yaklaşacak!
4
+ - 0

Ender görülen meteorolojik hadiselerden tropical medicane yani Türkçe anlamıyla tropikal depresyon önümüzdeki günlerde Türkiye’ye çok yaklaşacak!

Meteorolojik haritalarda daha çok kasırga ve tayfun olarak ifade edilen kuvvetli fırtınalarda gözüken durum, önümüzdeki günlerde bulunduğumuz coğrafyada gözükecek. Bu ender gerçekleşen hadise tropical medicane yani Türkçe anlamıyla tropikal depresyon olarak ifade ediliyor. Tropikal depresyonun, Yunanistan’da kuvvetli rüzgar ve yağmur şeklinde etkili olması bekleniyor. Türkiye’de ise dolaylı olarak hafif şekilde, Ege ve Akdeniz kıyılarında hissedilecek.

tropikal-depresyon-1 Tropikal Fırtına Medicane Türkiye'ye Yaklaşacak! Haberler

Tropikal depresyon, İyon Denizi’nin Güney Yunanistan tarafında kuvvetli fırtına ve yağmur şeklinde etkili olacak.  Perşembe , Cuma ve Cumartesi günleri, sıcak çekirdekli ve aynı zamanda Akdeniz tropikal benzeri siklonik bir sistem; sürekli esen rüzgar ile (saatteki hızı 100 kilometre ve 200 kilometre arası) Sicilya ve Tunus arasından İyon Denizi’ne doğru hareket ederek etkisini gösterecek. Tehlike barındıran bu tropikal depresyon; rüzgarları, aşırı yağmurları ve Yunanistan’ın güney ve güney-batısında beklenen dalga yüksekliği ile önümüzdeki günler için risk taşımaktadır.

20171115-112551_1 Tropikal Fırtına Medicane Türkiye'ye Yaklaşacak! Haberler
Rüzgarın saatteki hızı yer yer 200 kilometreyi bulacak.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap