Tunguska Patlaması Nedir?

Tunguska Patlaması Nedir?

Tunguska Olayı Nedir?

Tunguska olayı nedir? Tunguska patlaması nedir? İşte tüm detayları ile Tunguska olayı… Takvimler 30 Haziran 1908’i göstermekteydi… Rusya’nın kuzeyinde Sibirya bölgesine yakın kısmı olan Tunguska Nehri vadisi semalarında çok büyük bir pat­lama oldu. Meydana gelen bir patlama o kadar şiddetli ve büyüktü ki, bu patlama dünyaya Hiroşima’ya atılan atom bombasının 1000 tanesinden çok daha fazla enerji yaydı. Fakat ortada esrarengiz bir husus bulunmaktaydı. Patlama yaşanmıştı ama Tunguska bölgesinde herhangi bir krater oluşmamıştı… Olayın üzerinden yüzyıl geçmesine karşın bilim adamları yıllardır süren detaylı araştırmalara ve incelemelere rağmen, tunguska patlamasına neyin sebebiyet verdiğini hala açıklayamamaktadır.

3 Gece Boyunca Gece Aydınlık Kaldı!

30 Haziaran 1908 tarihinde Rusya ve Moğolistan sınırına oldukça yakın bir bölge olan Tunguska adı verilen bölgeye atmosferden gelen dev bir ateş topu, gökyüzünden oldukça büyük bir hızla geçip büyük bir patlama gerçekleştirdi. Gerçekleşen bu dev patlama o kadar büyük ve şiddetliydi ki, kuzeydoğuya doğru uzanan ve 600 kilometreye yakın tayga ormanlarını dümdüz etmiştir. Bu alan yaklaşık olarak Lüksemburg ülkesi büyüklüğündedir. Ormanlar kavrulmaya devam ederken, bu patlama dünyanın bütün noktalarından hissedilmiştir. Tunguska patlaması, kuzey yarım kürede üç gece boyunca gecenin aydınlık kalmasınına neden olmuştur. Ayrıca NASA’nın açıklamalarına göre patlama dünyanın manyetik alanını etkilemiş ve de tüm dünyayı sallayan çok kuvvetli akustik ve sismik dalgalar etkilenmiştir.

Patlamada yaşanan birçok ilginç olay bulunmaktadır. Patlama çevresindeki bütün ormanları yerle bir ederken, yerel Tunguska halkı patlamayı yaşamış fakat Tunguska bölgesinde hiç kimse hayatını kaybetmemiştir. O tarihlerden günümüze gelen bilgilere göre, bölgedeki insanlarda sadece akıl kayıpları, bayılmalar ve aşırı korku vakıaları yaşanmıştır. O dönemlerde, Rusya’da yaşanan siyasi politik hareketler nedeniyle olaya ilgi gösterilmemiş, bu denli büyük patlama Tunguska’nın yerel gazetelerine haber olabilmiştir. Fakat yıllar sonra Rusya ve diğer ülkelerden bilim adamları Tunguska bölgesine giderek incelemelerde bulunmuş ama bölgede herhangi bir krater olgusuna rastlamamışlardır. Bu husus da, olayın gizemini iyice artırmıştır. Çünkü, kraterin oluşmaması patlamaya bir göktaşının neden olmadığını göstermekteydi.

Ne olduğu halen belirsiz…

Tunguska patlaması denilen olaya neyin sebep olduğu günümüzde halen belirsizdir. Bilimadamları çeşitli teoriler üzerinde durmaktadır. Bu teorilerin başında bir kuyruklu yıldızın dünyanın atmosferine oldukça yakın ve neredeyse teğet bir şekilde geçerek dünyaya çarptığını ve bu nedenle de parçalandığı iddiası gelmektedir. Başka bir teoriye göre, küçük bir kara deliğin Sibirya’da patladı­ğını ileri süren görüştür… Bu görüşün sahipleri, A.A. Jackson ve Michael Rıjan evrende bulunduğu iddia edilen kara deliklerden birinin dünya­dan geçmesi halinde, Tunguska patlaması sırasında görülen etkilere yol açabileceğini iddia ettiler. Patlamayla ilgili olarak bir başka teori ise, 1946 yılında Sovyet bilimkurgu yazarı Alexandar Kazantsev tarafından ortaya atıldı. Teorisini uydurulmuş bir hikaye olarak görmeyen Kazantsev, Sibirya üstündeki pat­lamanın, nükleer yakıtlı bir uzay aracının yanmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.