Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Upwelling Nedir?

 Upwelling Nedir?
Okunuyor Upwelling Nedir?

Upwelling Nedir? Ani Deniz Soğuması Nedir?

 

Upwelling, dipteki soğuk deniz suyunun kuvvetli rüzgar ile birlikte dikey yönlü yukarı hareket ederek kıyı kesimlerde yüzeye çıkmasıdır. “Upwelling” olayının gerçekleştiği kıyıda deniz suyu sıcaklığı aniden düşer. Öyle ki bu düşüş bazı yerlerde 15-20 derece farkı bulabilir. Çoğu zaman sis oluşumu da gerçekleşir.  Ani deniz soğuması gerçekleştiğinden insanların sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur. Fakat balıkçılık ile uğraşanlar için olumlu bir durumdur.

Upwelling olayının gerçekleşebilmesi için kuvvetli bir rüzgara ihtiyaç vardır. Kuvvetli rüzgar ile deniz dibindeki soğuk su akıntısı kıyı şeridinde yüzeye çıkmaktadır. Denize giren insanların bulunduğu kıyı şeridinde “upwelling” olayı sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı “upwelling” gerçekleşen yerlerde bu etki geçene kadar denize girilmemesi tavsiye edilmektedir. “Upwelling” koşullara göre değişme ihtimali bulunmakla birlikte genellikle 3-5 gün içerisinde etkisini kaybeder.

freecellphonedirectory.com

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • İstanbul ve Batı Karadeniz'de Deniz Aniden Soğudu! Sis Bastırdı… | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi
  İstanbul ve Batı Karadeniz'de Deniz Aniden Soğudu! Sis Bastırdı… | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] İstanbul ve Batı Karadeniz’de Deniz Aniden Soğudu! Sis Bastırdı… Haberler Upwelling Nedir? Bilgiler Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor! Haberler Tutulma […]

  Cevapla
  48
Giriş Yap
Yazı Ekle