İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Upwelling Nedir?

Upwelling Nedir?
4
+ - 1

Upwelling Nedir? Ani Deniz Soğuması Nedir?

 

Upwelling, dipteki soğuk deniz suyunun kuvvetli rüzgar ile birlikte dikey yönlü yukarı hareket ederek kıyı kesimlerde yüzeye çıkmasıdır. “Upwelling” olayının gerçekleştiği kıyıda deniz suyu sıcaklığı aniden düşer. Öyle ki bu düşüş bazı yerlerde 15-20 derece farkı bulabilir. Çoğu zaman sis oluşumu da gerçekleşir.  Ani deniz soğuması gerçekleştiğinden insanların sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur. Fakat balıkçılık ile uğraşanlar için olumlu bir durumdur.

upwelling-nedir-ne-demek-1 Upwelling Nedir? Bilgiler

Upwelling olayının gerçekleşebilmesi için kuvvetli bir rüzgara ihtiyaç vardır. Kuvvetli rüzgar ile deniz dibindeki soğuk su akıntısı kıyı şeridinde yüzeye çıkmaktadır. Denize giren insanların bulunduğu kıyı şeridinde “upwelling” olayı sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı “upwelling” gerçekleşen yerlerde bu etki geçene kadar denize girilmemesi tavsiye edilmektedir. “Upwelling” koşullara göre değişme ihtimali bulunmakla birlikte genellikle 3-5 gün içerisinde etkisini kaybeder.

freecellphonedirectory.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.