1. Ana Sayfa
  2. Haberler

UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor!

UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor!
1
+ - 0

Uyarıyoruz, Bu Sefer Çok Soğuk !

Yurtta bu hafta sonu son yılların en sert soğukları görülecek. Birçok şehirde rekor değerlerde dip sıcaklıklar ölçülebilir. İlk olarak yurdumuza bu gece (04.01.2017 Çarşamba) saatlerinden itibaren Yunanistan üzerinden yağışlı hava dalgası gelecek. Perşembe ve Cuma günü kuvvetli lodosla beraber Marmara ve Ege’de yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Cuma öğleden sonra önce Trakya’da,  akşam saatlerinde İstanbul ve Marmara genelinde kuvvetli kuzeyli rüzgar ve hızlı sıcaklık düşüşleri ile yer yer yoğun olmak üzere kar yağışına dönüşeceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıklar 9-15 Derece Birden Düşecek!

kar-yagisi-erzurum-kars-8120730_x_o UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

Balkanlar üzerinden yurdumuza giriş yapacak olan aşırı soğuk hava dalgasıyla birlikte sıcaklıklarda 9-15 derece birden düşüş gerçekleşecek. Sistemin giriş noktası Edirne’de Perşembe günü sıcaklık 4 derece iken, Cumartesi gündüz -9 derece civarı olacak. Edirne’nin tarihi rekoru olan 14.01.1954 tarihindeki-19.5 derecelik rekor Pazar gecesi ya da Pazartesi gecesi geçilebilir. Sadece Edirne değil, Batı bölgelerin çoğunda bu tarz yeni rekor değerler tarihe adını yazdırabilir. 

Cumartesi gününden itibaren Marmara Bölgesinin tamamında sıcaklıklar gündüz bile sıfır derecenin altında kalacak. Sert soğuklardan en fazla Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Batı Karadeniz ile kısmen İç Anadolu Bölgesi etkilenecek.

Yoğun kar bekleniyor!

karayolu-ulasima-kapandi-1024x550 UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

Cuma öğleden sonra, akşam saatlerine doğru önce Trakya’da; akşam saatlerinden sonra  İstanbul’dan başlayarak gecenin ilerleyen saatlerinde tüm Güney Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun batısı, Ege ile Akdeniz’in iç kesimlerinde yoğun kar bekleniyor. Yoğun kar yağışı özellikle batı bölgelerde gündüz sıcaklıklarının bile sıfır derecenin altında olduğu düşünüldüğünde hayatı olumsuz etkileyecektir. Cumartesi günü Ege sahil şeridinde de kar bekleniyor. İzmir’de doğrudan kar beklenirken, Aydın ve Muğla civarında ise karla karışık yağmur bekleniyor.

İstanbul ve Elektrik Kesintileri !

elektrik-kar-yagisi UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

Mega şehir İstanbul cuma gecesinden itibaren çetin kış koşullarını yaşayacak. Özellikle Cuma gecesi ile Cumartesi gecesi arasında beklenen yoğun kar yağışları ile birlikte sıcaklık değerlerinin 10-12 derece birden düşmesi şehirde hayatı zorlayacak.  Cumartesi günü şehirde en yüksek sıcaklık -2 ya da -1 derece; Pazar günü ise en yüksek sıcaklık -2 ya da -3 derece olacak. Geceleri ise İstanbul’un merkezinde -5 -6 derece sıcaklıklar bekleniyor. Vatandaşlar denizden buhar çıktığını görürse şaşırmasınlar! Kar yağışı şehirde Pazar günü de aralıklarla görülecek. Kar yağışının Pazartesi gününe de sarkmasını tahmin ediyoruz.

Hafta sonu oluşmasını beklediğimiz kar örtüsü sıcaklıkların gün boyu sıfırın altında kalışı ve üzerine ara ara yeni kar birikintisinin eklenmesi ve kar örtüsünde erime beklemediğimizden dolayı ve de Pazartesi kar yağışının aralıklarla görüleceğini tahmin ettiğimizden Pazartesi günü okulların tatil edilme ihtimalinin de yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Elektrik şebeklerinin ve nakil hatlarının soğuk ve kuvvetli rüzgardan dolayı zarar görmesi olasılığından dolayı özellikle cumartesi akşam, pazar ve pazartesi günlerinde İstanbul’da bölgesel elektrik kesintileri de görülebilir.

Güncel yorumlar, bilgilendirmeler için forumumuzu takip edebilirsiniz; forum.havaforum.com

241220161640491696302_2 UYARI: Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

Önümüzdeki günlerde meteorolojik açıdan kuvvetli hava olaylarının yaşanacağı (Şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, yoğun kar yağışları, önce güney, sonra kuzey yönlerden kuvvetli fırtına, ani sıcaklık değişimleri, ekstrem düşük sıcaklıklar, kuvvetli buzlanma, don v.b) beklendiğinden, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap