İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

UYARI: Kar Geliyor! 2016’ya Karlı Veda…

UYARI: Kar Geliyor! 2016’ya Karlı Veda…
4
+ - 0

2016 Yılına Karlı Veda…

Yurdumuz yeni soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklar yurt genelinde 5-6 derece birden düşüşe geçecek. Sıcaklıklardaki düşüşün yanında yurdun neredeyse tamamına yağış da geliyor. Yağışlar Akdeniz ve Doğu Karadeniz sahil şeridi ile Mardin, Şanlıurfa çevresi dışında diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

 

Çarşamba Kar Başlıyor!

hakkari UYARI: Kar Geliyor! 2016'ya Karlı Veda... Haberler

Marmara Bölgesi Çarşamba sabahına Trakya dışında yağmurla uyanıyor. Trakya kesimi ile Bilecik civarı ise güne karla karışık yağmur ve kar ile uyanacak. Akşam saatlerinde ise bölge genelinde yağışlar karla karışık yağmur ve kara dönmeye başlayacak.

Karadeniz Bölgesinde özellikle Batı Karadeniz bölümünde Çarşamba gecesi geç saatlerden itibaren yoğun  kar yağışları bekleniyor. İç Anadolu Bölgesinde ise Salı günü başlayan kar yağışları Çarşamba günü daha geniş alana yayılarak devam edecek.  Çarşamba günü Kıyı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz’de yağmur beklenirken Doğu Anadolu Bölgesinde orta ve genel olarak hafif kar yağışları bekleniyor. İzmir ve Muğla’da Çarşamba gecesi ile Cuma sabahı arasında aralıklarla karla karışık yağmur yüksek kesimlerinde ise kar görülebilir.

İstanbul’da Kar Ne Zaman Başlayacak?

istanbul-kar-4__large UYARI: Kar Geliyor! 2016'ya Karlı Veda... Haberler


Tahminlere göre, İstanbul’da yağış Çarşamba sabah ve öğlen yağmur şeklinde görülürken akşama doğru karla karışık yağmura dönecek. Çarşamba gecesi geç saatlerden itibaren ise yağış yüksek kesimlerden başlayarak kara dönecek. Her ne kadar Çarşamba gecesi yağış kara dönmeye başlasa da sıcaklıkların yağmura dönme noktasına yakın seyretmesinden dolayı yağış etkili olamayacak. İstanbul il genelinde etkili kar yağışlarının Perşembe sabah ya da öğlen saatlerden itibaren başlayacağını tahmin ediyoruz. İstanbul’da kar yağışı Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de devam edecek. Yeni yılın ilk gününde de kar yağışının devam etme ihtimali bulunmaktadır, bu durum henüz netlik kazanmamıştır. İstanbul’da netice olarak Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü beklenen kar yağışlarıyla birlikte sahil şeridinde 2-10 santimetre, sahil şeridinden uzak ve biraz yüksek kesimlerinde 10-20 santimetre, yüksek kesimlerinde ise 20-40 santimetre kar örtüsü oluşabileceğini düşünüyoruz. Rüzgar yönünde olabilecek değişimlere bağlı olarak kar yağışı şehirde çok daha fazla da etkili olabilir, bunun için son ana kadar güncel uyarıları takip etmekte fayda var.

Yoğun Kar Yağışlarına Karşı Dikkatli Olunmalı !

bolu-kar3 UYARI: Kar Geliyor! 2016'ya Karlı Veda... Haberler

Kar yağışı özellikle Perşembe; İstanbul (Anadolu yakasında Tuzla, Pendik, Sultanbeyli civarı), Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bilecik, Zonguldak (yüksek kesimleri) , Bartın, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Samsun (yüksek kesimleri), Ankara (Kuzey ilçeleri: Beypazarı, Nallıhan, Çamlıdere, Kızılcahamam civarı), Çankırı, Isparta, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Kahramanmaraş, Elazığ, Tunceli, Erzincan ve çevrelerinde yoğun şekilde bekleniyor. Kar yağışı sebebiyle ulaşım ve eğitimde aksamalar olabilir.

Soğuk Hava Ne Zaman Gidecek?

istanbullulara-gunesli-hava-surprizi-6863241_o UYARI: Kar Geliyor! 2016'ya Karlı Veda... Haberler

Soğuk ve yağışlı hava dalgasının batı bölgelerden başlayarak Pazartesi yurdumuzu terk etmesi tahmin ediliyor. Bu soğuk hava dalgasının ardından 7-9 ocak civarı yeni bir soğuk hava dalgası gelebilir.

Detaylı ve güncel yorum takipleri için; forum.havaforum.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap