1. Ana Sayfa
  2. Haberler

UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor!

UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor!
6
+ - 0

PERŞEMBE AKŞAMI İLE CUMA SABAHI ARASI DİKKAT!

Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz’de aralıklarla görülen yağışlar batı kesimlerden başlayarak özellikle Perşembe akşam saatlerinden itibaren yeni üst seviye soğuk hava akımının etkisiyle birlikte şiddetini arttıracak. Başta İstanbul olmak üzere Marmara’nın doğusu ile Batı Karadeniz’de perşembe akşam saatlerinden sonra meteorolojik hadiseler kuvvetlenecek. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde gök gürültülü kuvvetli sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, dolu gibi sert meteorolojik hadiseler bekleniyor. Sert meteorolojik hadiselerle birlikte sıcaklık düşüşü gerçekleşecek ve Perşembe gecesi gerçek anlamda sonbahar havası yaşanacak.

-55 DERECELİK BULUT GEÇİŞİYLE 80 DERECELİK SICAKLIK FARKI OLUŞACAK!

ust-seviye-sicakligi UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor! Haberler

Perşembe akşamı ile Cuma sabah saatleri arasında Marmara ve Batı Karadeniz’de üst seviye hava kütlelerinin sıcaklıkları -55 dereceye kadar inecek. Yer sıcaklığının 23-26, üst seviye hava sıcaklığının -50/-55, toplam sıcaklık farkının 80 dereceleri bulduğu Perşembe akşamı ile Cuma sabah saatleri arasında sıcak hava ile soğuk hava çarpışmaları gerçekleşecek. Bu çarpışmalar neticesinde, yerel olarak çok kuvvetli (metrekareye 50-75 kilogram) , şiddetli (metrekareye 76-100 kilogram) ve yer yer aşırı yağışlar (metrekareye 100 kilogram üzeri) ile gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, dolu ile su hortumu gibi sert meteorolojik hadiselerin oluşması tahmin ediliyor. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın hattında metrekareye düşmesi muhtemel yer yer 65-110 kilogram yağış ile sel oluşma riski bulunmaktadır.

EKSTREM HAVA OLAYLARI YAŞANABİLİR!

ekstrem-hava-tahmini UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor! Haberler

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından yayınlanan Ekstrem Hava Olayları Tahmini (The Extreme Forecast Index) (EFI) haritasında da Türkiye için Perşembe akşam saatleri ile Cuma öğlen saatleri arasında Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz’de ileri derecede meteorolojik hadiselerin ve özellikle sele neden olabilecek düzeyde şiddetli yağışların gerçekleşebileceğini belirtmektedir.

İSTANBUL’DA YAĞIŞ SELE NEDEN OLABİLİR! YEREL DOLU DA VAR…

istanbul-ozel-uyari UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor! Haberler

İstanbul’da Perşembe akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırması beklenen yağışlar akşamın ilerleyen saatlerinde ve özellikle gece yarısında çok kuvvetlenecek. Meteorolojik açıdan hareketli 15-18 saat yaşayacak olan İstanbullular binlerce şimşek, yıldırım ile karşılaşacak, çok sayıda gök gürültüsü duyacak. Üst seviye hava kütlesi ile yer sıcaklığı arasındaki farkın çok yüksek seviyelerde seyretmesi ve diğer meteorolojik koşulların birleşmesiyle birlikte özellikle İstanbul’un Karadeniz’e yakın ilçelerinde ekstrem boyutlarda, aşırı yağış (metrekareye 100 kilogram) görülebilir. Kuvvetli sağanak yağmura ara ara dolu yağışı da eşlik edebilir. Son tahmin modellerine göre mercimek-fındık tanesi arası görülmesi muhtemel dolu yağışlarının yanında yağış anında fırtına ile su hortumu oluşma riski de bulunmaktadır. İstanbul’da Avrupa yakasında metrekareye 35-50 kilogram, Boğaz ve çevresi ile Anadolu yakasında metrekareye 50-80 kilogram arası yağış düşmesi bekleniyor. Tahminlerdeki bu yağış miktarları megakent İstanbul için birçok su baskınlarına ve hatta sel olayları riskini barındırmaktadır.

ELEKTRİK YÜKLÜ BULUTLAR HAVA TRAFİĞİNİ ETKİLEYECEK!

ucak-yildirim-simsek UYARI: -55 Derecelik Bulut Geçişi ve Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler Bekleniyor! Haberler

İstanbul’da elektrik yüklü bulutların neden olacağı elektrik fırtınası, yıldırım, şimşek, şiddetli yağış gibi olumsuz koşullar sebebiyle Perşembe akşamı ile Cuma öğlen saatleri arasında uçakların iniş ve kalkışlarında aksamaların meydana gelme riski yüksektir. Kümülonimbus (Cb) olarak adlandırılan bu bulutlar dikey olarak gelişerek büyümekte ve konvektif fırtınalara neden olmaktadır. İçlerinde barındırdıkları yoğun oluşumlar ve türbülans nedeniyle bu tür meteorolojik hadiseler hava trafiğini olumsuz etkilemektedir.

Son saatlerde bile aniden değişime uğrama potansiyeline sahip bu sert hava dalgası için başta İstanbul olmak üzere Marmara ve Batı Karadeniz ile Eskişehir çevrelerinde yaşayanların Perşembe akşamı ile Cuma öğlen saatleri arasında meteorolojik radar görüntülerini ve özellikle meteorolojik uyarıları yakından takip etmesi tavsiye edilir.

Hava Forum, 12/09/2018 (Kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz)

 

microsoft project 2019

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap