İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Muazzam Vaha Köyü: Huacachina

Muazzam Vaha Köyü: Huacachina
6
+ - 0

Vaha Köyü: Huacachina 

Huacachina, dünyanın en kurak bölgesinin tam ortasında nüfusu 115 kişi olan küçük bir vaha köyüdür. Peru devleti tarafından ulusal kültür mirası ilan edilerek korumaya alınan bu köy Peru’da mutlaka gidilmesi gereken bir yer. İşte İnka torunlarının yaşadığı ve kutsal yer sayılan Huacachina köyüne ait fotoğraflar ve bilgiler…

Huacachina, Peru’ya yolu düşen herkesin mutlaka gidip görmek isteyeceği bir yerdir. Çölün ortasında bir göl. Gölün etrafında palmiye ağaçları, sakız ağaçları ve kahve yetişiyor. Bu köyde toplam nüfus 115 kişi. Geçimini turizm ile sağlayan bu kasabada İnkaların torunları yaşıyor. (İnka İmparatorluğu, Kolomb öncesi Amerika’nın en büyük imparatorluğudur.) Eskiden İnkalılar zamanında vaha kutsal bir yer olarak sayılırmış. Adını eski İnka dili olan Quechua’dan almış ve anlamı ise “Huaca”: Kutsal Yer, “China”: Kadın’dır.

Huacachina Muazzam Vaha Köyü: Huacachina Genel Haberler

Anlatılan efsane hikayelere göre, çölün ortasındaki vaha ölen sevgilisinin ardından gözyaşı döken bir kadının gözyaşlarından oluşmuş. İnka tanrıları da kadının gözyaşlarını göle dönüştürmüş.

Çölün ortasında kurulu bu köyün tam ortasında bulunan göl ve etrafındaki bitki örtüsü harika bir manzaraya sahip. Şehir merkezine yakın olmasından dolayı da gün geçtikçe popülerliği ve gelen ziyaretçi sayısı artmakta. Çölün ortasındaki bulunan vaha yeraltındaki bir kaynaktan besleniyor. İçinde bol miktarda mineraller bulunduran vaha kaplıca olarak da sunuluyor.

Huacachina-col Muazzam Vaha Köyü: Huacachina Genel Haberler

Suyun içindeki minerallerden dolayı suyun yeşil ve kırmızıya yakın bir rengi vardır.Ama günümüzde Peru’nun güneyinde yer alan bu küçük köy maalesef tehdit altında. Küresel ısınma yüzünden gün geçtikçe küçülmeye ve suları azalmaya başlamıştır.

Vaha Nedir?

huacachina-vahasi-lima Muazzam Vaha Köyü: Huacachina Genel Haberler

Vaha, çöllerin içerisinde yer alan ve çöl koşullarından yalıtılmış, genelde su ve bitki içeren bölgeleri tanımlamakta kullanılır. Büyük Türkçe Sözlük’de; Çöllerde çoğu kez yüze çıkan yer altı sularının yarattığı tarım veya yerleşme bölgesi olarak tanımlanır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap