İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bulutlar

Virga Nedir?

Virga Nedir?
10
+ - 1

Virga Yağışı

Virga; yeryüzüne ulaşmayan kar veya yağmur şeklindeki yağışa verilen addır. Virga yağışı, buluttan yeryüzüne doğru yaptığı yolculuğun orta kısımlarında herhangi bir noktasında buharlaşır. Yağışın bulutta başlayan yolculuğu ,yeryüzüne ulaşamadan ve havada çok kuru ve sıcak ortamda buharlaşarak kaybolan bir yağıştır.

virga-nedir-1 Virga Nedir? Bulutlar Sözlük

Virga, özellikle yaz aylarında sıkça görülür. Sanki bulutun altında bir örtü veya perde asılıymış da yarı yolda bitiyormuş gibi görünür. İşte bunun nedeni zaman zaman yüzlerce metre yükseklikteki havanın, bulut ve yağmur oluşturabilecek kadar nemli olmasına rağmen, yeryüzüne yakın yerlerde havanın kuru olmasıyla düşen yağış damlalarının havadayken buharlaşması ve yeryüzüne yağışın düşememesidir.

Virga yağışları radarda gözükse de yere ulaşamadıkları için meteorolojiyle ilgilenenler için aldatıcı olabilmektedir. Bu tür durumlarda “Radarda yağış gözüküyor ama neden yağmıyor?” gibi birçok soru akıllara gelmektedir. Bu sorunun cevabı öncelik olarak virga yağışında saklıdır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu konu aklıma takıldı ve sizin sitenizde bilgilendim teşekkürler ve değişik bilgilerde edindim gerçekten harika bir site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.