Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Virga Nedir?

 Virga Nedir?
Okunuyor Virga Nedir?

Virga Yağışı

Virga; yeryüzüne ulaşmayan kar veya yağmur şeklindeki yağışa verilen addır. Virga yağışı, buluttan yeryüzüne doğru yaptığı yolculuğun orta kısımlarında herhangi bir noktasında buharlaşır. Yağışın bulutta başlayan yolculuğu ,yeryüzüne ulaşamadan ve havada çok kuru ve sıcak ortamda buharlaşarak kaybolan bir yağıştır.

Virga, özellikle yaz aylarında sıkça görülür. Sanki bulutun altında bir örtü veya perde asılıymış da yarı yolda bitiyormuş gibi görünür. İşte bunun nedeni zaman zaman yüzlerce metre yükseklikteki havanın, bulut ve yağmur oluşturabilecek kadar nemli olmasına rağmen, yeryüzüne yakın yerlerde havanın kuru olmasıyla düşen yağış damlalarının havadayken buharlaşması ve yeryüzüne yağışın düşememesidir.

Virga yağışları radarda gözükse de yere ulaşamadıkları için meteorolojiyle ilgilenenler için aldatıcı olabilmektedir. Bu tür durumlarda “Radarda yağış gözüküyor ama neden yağmıyor?” gibi birçok soru akıllara gelmektedir. Bu sorunun cevabı öncelik olarak virga yağışında saklıdır.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • melik mehmetsoylu
  melik mehmetsoylu
  ziyaretci
  4 sene önce

  Bu konu aklıma takıldı ve sizin sitenizde bilgilendim teşekkürler ve değişik bilgilerde edindim gerçekten harika bir site.

  Cevapla
  21
Giriş Yap
Yazı Ekle