Web Analytics
Yalancı Bahar Nedir? Yalancı Bahar Ne Zaman Geliyor?

Yalancı Bahar Geliyor !

yalanci bahar

Başlıklar

Yalancı Bahar Nedir ?

Kış ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin epey üzerine çıkması neticesinde gerçekleşen hava durumu olayıdır. Halk arasında daha çok “yalancı bahar” olarak adlandırılır.  Sıcaklıkların kış ayından ziyade bahar ayını hissettirmesi sebebiyle yalancı bahar adı takılmıştır. Yalancı bahar olarak adlandırılan bu hadise meyve ağaçlarının çiçek açmasına da neden olabilmektedir. Bahar tadındaki sıcaklıklara reaksiyon olarak çiçek açan meyve ağaçları gelebilecek soğuk ve kar yağışlı hava dalgası ile çiçeklerini dökmekte ve zirai açıdan büyük zarar neden olmaktadır. Yalancı bahar halk arasında sevilebilir lakin zamanından çok daha önce gelen bu yalancı bahar sıcaklıkları görüldüğü üzere ağaçlar açısından ve dolayısıyla zirai açıdan büyük kayıplara neden olabilmektedir.

yalanci bahar agaclar cicek

Yalancı Bahar Ne Zaman ?

Yalancı baharın, son meteorolojik verilere göre hafta sonundan itibaren başlayıp (13-14 Şubat) yeni haftanın son günlerine kadar (17-19 Şubat) sürmesini tahmin ediyoruz.  Bu süreçte Doğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi hariç diğer bölgelerdeki şehirlerin büyük bir kısmında gündüz 20 derece civarında sıcaklıklar ölçülebilir.

Özellikle yeni haftada yağışların da kesilmesiyle birlikte Salı ve Çarşamba günleri yurt genelinin yalancı bahar havasını yaşamasını tahmin ediyoruz. Bahar tadındaki sıcaklıklar halk arasında bahar geldi şeklinde yorumlanabilir. Ancak bu bahar tadındaki sıcaklıkların ardından, sonraki yeni haftada(22-26 şubat) yurdumuzu etkileyebilecek soğuk ve kar yağışlı hava dalgası ihtimali vardır.

page_hafta-sonu-bahar-geliyor_106310759

16 Şubat Salı günü sıcaklıklar; İstanbul’da 20-22, Ankara’da 16-17, İzmir’de 21-22, Bursa’da 21-23, Hatay’da 22-24, Antalya’da 20-22, Samsun’da 21-23, Trabzon’da 20-21, Rize’de 21-22, Edirne’de 20-21,  Şanlıurfa’da 21-22 dereceleri görebilir.


  • Site İçi Yorumlar