Web Analytics
Yeni yılın ilk günlerinde kar geliyor... | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi

Yeni yılın ilk günlerinde kar geliyor…

Yılbaşında Doğu Anadolu Bölgesi hariç kar beklenmiyor. Ancak yeni yılın ilk günlerinde gelmesi muhtemel kuvvetli soğuk hava dalgası ile birlikte İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere birçok şehirde kar bekleniyor. İşte detaylar...
bitlis-yogun-kar-yagisi2 Yeni yılın ilk günlerinde kar geliyor... Haberler

Yurdumuz yeni yıla mevsim normallerinin biraz altında seyreden sıcaklıklarla giriş yapacak. Doğu kesimler hariç yeni yılın ilk saatlerinde yağış beklenmiyor. Yurdun büyük bir kısmında 31 Aralık Pazartesi günü parçalı, çok bulutlu bir hava hakim olacak. Yılbaşı gecesi kar yağışının görüleceği tek bölge Doğu Anadolu Bölgesi olacak. İstanbul 3 derece, Ankara -2 derece, İzmir 3 derece civarındaki sıcaklıklarla ve yağışsız bir havayla yeni yıla girecek. Yeni yılın ilk günü ise öğlen saatlerinden itibaren Ankara, Eskişehir, Afyon ve çevrelerinde de hafif kar yağışı bekleniyor. Sayısal tahmin modellerine göre 4-5 Ocak’tan itibaren ise kuvvetli soğuklarla birlikte kar yağışı çok daha geniş alanda görülebilir.

İSTANBUL, İZMİR, ANKARA’DA KAR BEKLENİYOR…

manset-sablonu-havaforum Yeni yılın ilk günlerinde kar geliyor... Haberler

4-5 Ocak’tan itibaren balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte Marmara, Ege, İç Anadolu ve Batı-Orta Karadeniz’de sıcaklıklarda hızla düşüş bekleniyor. Sıcaklıklardaki düşüşle birlikte yağışların İstanbul, İzmir gibi kıyı şeridinde yer alan birçok şehirde dahi karla karışık yağmur ve kara dönmesi bekleniyor. Yağışın güzergahı ve şiddeti için en önemli faktör siklondur. Siklon olarak ifade edilen alçak basınç sisteminin hareket konumunun sayısal model tahminlerinde net olarak belli olmamasından dolayı kar yağışının etki alanı da henüz netleşmemiştir. Siklon konumunda gerçekleşecek değişiklikle İstanbul ve İzmir gibi kıyı şeridinde yer alan şehirlerde tahmin edilenden çok daha fazla kar yağabilir.

Haber: 30/12/2018

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli