İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yine Yeni Yeniden…. Kırım Üzerinden Ülkemize Geliyor!

Yine Yeni Yeniden…. Kırım Üzerinden Ülkemize Geliyor!
+ - 2

Sibirya’dan Yola Çıkan Soğuk Hava, Kırım Üzerinden Ülkemize Geliyor !

Aybar soğuk hava dalgasının ardından yurdumuz, Sibirya’dan yola çıkan ve Kırım üzerinden ülkemize giriş yapması beklenen yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. 10-14 Mart 2022 tarihlerinde başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde uzun yıllar sonra Mart ayında etkili bir kar yağışına neden olan soğuk hava dalgası, etkisini tam olarak bitirmeden yeni bir soğuk hava dalgası yola çıktı. Tahminlere göre; Sibirya kökenli soğuk hava Kırım üzerinden Karadeniz’e inerek ülkemize giriş yapacak. Mevsimine göre oldukça kuvvetli olan soğuk hava dalgası Marmara ve Karadeniz bölgelerinde kar yağışlarına neden olması bekleniyor. 17 Mart Perşembe gecesinden itibaren Marmara ve Karadeniz’den yurda giriş yapması beklenen soğuk havanın, başta Karadeniz Bölgesi şehirleri olmak üzere İstanbul dahil Marmara Bölgesi ile İç bölgelerde kar yağışlarına neden olması tahmin ediliyor.

Karadeniz, İstanbul’a Etkili Kar Servisleri Yapabilir…

17 Mart Perşembe gecesinden itibaren etkili olması beklenen, Kırım üzerinden ülkemize giriş yapması beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte megakent İstanbul’da tekrar kar yağışları tahmin ediliyor. Meteorolojik modellere göre, İstanbul’da 18 Mart Cuma, 19 Mart Cumartesi ve 20 Mart Pazar günleri kar yağışı tahmin ediliyor. İstanbul’a Karadeniz üzerinden, DEK olarak adlandırılan Deniz Efekti Kar yağışlarının aralıklarla megakente gelme ihtimali yüksek gözüküyor. Karadeniz üzerinden gelmesi muhtemel DEK kütlelerinin zaman zaman şimşekli, gök gürültülü kar yağışlarına neden olma ihtimali de bulunuyor. Bu kar yağışlarının İstanbul’u tekrar beyaza bürümesi tahmin ediliyor.

yeni-soguk-hava-dalgasi Yine Yeni Yeniden.... Kırım Üzerinden Ülkemize Geliyor! Haberler

Vortex Oluşma İhtimali Var, Ama Henüz Netlik Yok…

12 Mart Cumartesi günü megakentte etkili olan “vortex” oluşumu, 18-20 Mart tarihlerinde etkili olması beklenen soğuk hava dalgasında da görülebilir. “Vortex” oluşumu konusunda henüz meteorolojik modellerde henüz fikir birliği oluşmamış durumda… Bazı meteorolojik modeller “vortex oluşabilir” derken, bazı modellerde vortex oluşumu beklenmemektedir. Tarih yaklaştıkça durum netleşecek. Güncel gelişmeler için Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarılarını ve forumdan gelişmeleri takip etmenizi tavsiye ederiz.

vortex-nedir-nasil-olusur Yine Yeni Yeniden.... Kırım Üzerinden Ülkemize Geliyor! Haberler

18-20 Mart Soğuk Hava Dalgasının Arkasından Yeni Bir Tane Daha Gelebilir…

Sibirya üzerinden ülkemize adeta bir koridor açılmış durumda… 10-14 Mart 2022 tarihlerinde Aybar soğuk hava dalgasıyla başlayan süreç, 18-20 Mart 2022 soğuk hava dalgasıyla devam ediyor. Uzun vade tahminlerinde 18-20 Mart 2022 soğuk hava dalgasının ardından 23-24 Mart 2022 itibarıyla yeni bir soğuk hava dalgası ihtimali de bulunmaktadır. Bu soğuk hava dalgası uzun vade tahminlerinde gözükmekle birlikte henüz netleşmemiştir. Meteorolojiye ilgi duyan takipçilerimiz forum sayfamızdan meteorolojik model güncellemelerini/yorumlamalarını takip edebilir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok güzel bir

  2. Acaba güneydoğu gaziantep gelecek mi kar yağışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.