Web
Analytics

Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur?

 Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur?
Okunuyor Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur?

Antisiklon Ne Demek? Yüksek Basınç Nedir?

Yüksek basınç veya diğer adıyla antisiklon, 1013 milibardan yüksek basınç alanlarına verilen isimdir. Yüksek basınç alanlarında alçalıcı hava hareketleri görülür. Ayrıca yüksek basınç çevresine göre basıncın daha yüksek olduğu alanlardır. Basınç değeri 1013 milibardan yüksektir. Bu tür basınç alanlarında hava alçalıcı hareketler yapar. Havanın yoğunluğu ve ağırlığı fazla olur. Yüksek basınçta hava kuru, sakin olur. Büyük şehirlerde yüksek basınç uzun süre etkili olunca kirli, sisli, puslu bir havaya da neden olur.

Yüksek basınç alanlarına diğer bir ismiyle antisiklon da denilir. Antisiklon, siklonik bir havanın; yani yağmur, gök gürültüsü, yıldırım, şimşek, fırtına, dolu v.b. olumsuz meteorolojik olayların gerçekleşmeyeceğini ifade etmek için kullanılır. Antisiklon etkili olduğunda sakin bir hava hakim olur.

windows server 2012 satın al

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • mustafa ARIS
  mustafa ARIS
  ziyaretci
  3 sene önce

  Burada bir hata var Yüksek basınncta yerden göğe doğru bir hava akımı vardır ve havanın düzeleceğine işarettir. Alçak basınc ise Yukarıdan yere doğru hava akımıdır ve havanın kötü olacağına işarettir.

  Cevapla
  67
  • Momo
   Momo
   ziyaretci
   2 sene önce

   Gayet doğru

   Cevapla
   69
Giriş Yap
Yazı Ekle