İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur?

Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur?
12
+ - 2

Antisiklon Ne Demek? Yüksek Basınç Nedir?

Yüksek basınç veya diğer adıyla antisiklon, 1013 milibardan yüksek basınç alanlarına verilen isimdir. Yüksek basınç alanlarında alçalıcı hava hareketleri görülür. Ayrıca yüksek basınç çevresine göre basıncın daha yüksek olduğu alanlardır. Basınç değeri 1013 milibardan yüksektir. Bu tür basınç alanlarında hava alçalıcı hareketler yapar. Havanın yoğunluğu ve ağırlığı fazla olur. Yüksek basınçta hava kuru, sakin olur. Büyük şehirlerde yüksek basınç uzun süre etkili olunca kirli, sisli, puslu bir havaya da neden olur.

yuksek-basinc-antisiklon-nedir Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur? Sözlük

Yüksek basınç alanlarına diğer bir ismiyle antisiklon da denilir. Antisiklon, siklonik bir havanın; yani yağmur, gök gürültüsü, yıldırım, şimşek, fırtına, dolu v.b. olumsuz meteorolojik olayların gerçekleşmeyeceğini ifade etmek için kullanılır. Antisiklon etkili olduğunda sakin bir hava hakim olur.

yuksek-basinc-yonleri Yüksek Basınç (Antisiklon) Nedir? Nasıl Oluşur? Sözlük

windows server 2012 satın al

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 sene önce

    Burada bir hata var Yüksek basınncta yerden göğe doğru bir hava akımı vardır ve havanın düzeleceğine işarettir. Alçak basınc ise Yukarıdan yere doğru hava akımıdır ve havanın kötü olacağına işarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.