1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Kar Başlıyor…

İstanbul’da Kar Başlıyor…
6
+ - 0

 

BEKLENEN KAR BAŞLIYOR…

Yurdumuz balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Son meteorolojik verilere göre İstanbul’da devam eden sağanak yağmurun öğlen saatlerine doğru (11:00-12:00) il genelinde karla karışık yağmur ve yer yer kara döneceği tahmin ediliyor. Ancak yağışın saf kara dönmeye başladığı vakitlerde cephe yağışı olarak adlandırılan yağış türünün etkisini kaybetmesi sebebiyle kar yağışı çok hafif bir şekilde devam edecek.

SÜRPRİZ KAR YAĞIŞLARI AKŞAMDAN İTİBAREN…

istanbul-ikliminin-ozellikleri İstanbul'da Kar Başlıyor... Haberler Cephe yağışının etkisini kaybetmesiyle öğlen saatlerinden sonra, akşama doğru Avrupa yakasından başlayarak kesecek kar yağışı akşam saatlerinden itibaren (18:00-20:00) bir başka yağış türü olan deniz efekti yağışıyla tekrar başlayacak. “DEK” olarak ifade edilen deniz efekti kar yağışlarında Karadeniz üzerinden İstanbul’a yağış kütleleri gelmekte ve kütlelerin geçiş yaptığı noktalarda etkili kar yağışları görülebilmektedir. Bu akşam saatlerinden itibaren Çarşamba akşamına kadar deniz efekti kar yağışı için uygun şartlar oluşmaktadır. Özellikle boğaz ve çevresi ile Anadolu yakasında aralıklarla etkili olması beklenen bu kar yağışında başta yüksek kesimler olmak üzere şehirde beyaz örtü oluşması bekleniyor.

DEK NEDİR? NASIL OLUŞUR?

sea-effect-dek-nasil-olusur İstanbul'da Kar Başlıyor... Haberler Deniz efekti kar (Sea Effect Snow), sinoptik bir siklon geçtikten sonra akabindeki kuzeyli akımlar kutupsal soğuk hava kütlesini kendisine göre sıcak olan deniz veya göl geçmesiyle, ısı ve nem kazanmasıyla ortaya çıkan kararsızlık sonucuda oluşurlar. En basit ifadeyle başta rüzgar olmak üzere gerekli şartların varlığı halinde soğuk havanın ılık bir deniz ya da gölün üzerinden geçmesiyle oluşmaktadır.

25/12/2018

https://www.youtube.com/watch?v=YXCGhW7dYlE

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap