Web Analytics
Sıcak Hava Dalgası Kabuğunda Midyeleri Pişirdi! | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi

Sıcak Hava Dalgası Kabuğunda Midyeleri Pişirdi!

Sıcak hava Amerika'da midyeleri kabuğunda pişirdi. Peki bu nasıl gerçekleşti?

Geçen Haziran ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı, Kuzey Kaliforniya Körfezi’nde erken gerçekleşen sıcak hava dalgası nedeniyle toplu midye kayıpları gözlemlendi. Bodega Head bölgesinde gerçekleşen olaylarda, sıcağın midyeleri kabuğunda pişirdiği ve son 15 yılın en büyük toplu ölümlerden birine sebep olduğu ifade edildi. Uzmanlar, midyelerin kabuklarının açıldığını ve bazılarının boş, bazılarının ise dolu olduğunu ifade etti. Ayrıca midyenin temel bir tür olduğu, ormandaki ağaçlar gibi pek çok türe barınak ve habitat sağladığı ve bu nedenle toplu kayıpların pek çok türü etkileyeceği ifade edildi.

Aslında 27 derece civarında seyreden hava sıcaklığı insan için pek yüksek olmasa da, bu sıcaklıklar midyeleri neden öldürmüştü? Tipik olarak bu bölgede en kuvvetli sıcaklıklar yaz sonu ve sonbahar başında gerçekleşir ve bunun yanında yaz sonu ve sonbahar başında gelgit sonucunda en düşük su seviyesi gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde gerçekleşir. Yaz başında ve ilkbaharda ise bu durum sabah geç saatler ve öğleden sonraya kayabilir. Bunun sonucunda açıkta kalan türler sıcaktan maksimum etkilenir. Sıcak havalarda kayaya bağlı bir midyede, doku sıcaklığının 105 dereceye kadar ulaşabileceği belirtilmektedir! Olağan dışı gerçekleşen bu sıcak hava dalgaları, başta midye olmak üzere pek çok canlıyı zorlamaktadır.

Uzmanlar, bu olayın ilk kez olmadığını fakat en şiddetlilerinden biri olduğunu ifade ettiler. Ek olarak bu tip olayların sıklaştığı ve bölgede ki ekosistemin yavaş yavaş değişebileceği aktarıldı. Bunun yanında okyanusların yükselen ortalama sıcaklığıyla beraber Dünya genelinde pek çok deniz türü tehdit altındadır…

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli