İlginizi Çekebilir
asperatus-bulutu-nedir-1 Asperatus Bulutu Nedir? Bulutlar Sözlük
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Deprem Işıkları Nedir?

Deprem Işıkları Nedir?
+ - 0

Deprem Işıkları Nedir? Deprem Işığı Nasıl Oluşur?

Deprem ışıkları, gökyüzünde tektonik stres, sismik aktivite veya volkanik patlamalar alanlarında ve kısacası deprem hareketlerinde görüldüğü bildirilen ışık hareketleridir. Bu ışık hareketleri çok nadir de olsa bazı depremlerde görülebilmektedir.

deprem-isiklari-nedir-1 Deprem Işıkları Nedir? Sözlük

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy geçmiş yıllarda deprem ışıkları ile ilgili şöyle açıklamada bulunmuştu: “Fayın harekete geçip deprem ürettiği anda fay zonunda yer alan kayaların içindeki minerallerin gerilmesi dolayısıyla elektriksel özelliklerinde değişim olduğu için bir ışıma meydana geliyor. Nasıl ki bulutlardaki elektrik yükünden dolayı şimşek çakıyorsa bu da benzer bir durum.”

Deprem ışıkları ilk olarak Nihon Sandai Jitsuroku’da “gökyüzünde garip ışıklar” olarak ifade edilmiş. 869 Sanriku depremi sırasında halk tarafında bildirilmiştir. 1975 Kalapana depreminde de bu tür ışıklar raporlanmıştır. Deprem ışığı yakın zamanda Meksika’da 2017 yılında ve son olarak 7 Eylül 2021’de meydana gelen depremde görüldü.

https://twitter.com/HavaForum/status/1435563170647744513

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap