İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor!

Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor!
5
+ - 0

Longyearbyen Havalimanı’ndaki ölçekten alınan bilgilere göre, Svalbard’da 9 yıl boyunca her ay ortalama üstü sıcaklıklar gözlemlendi. Norveç’e bağlı bir takımada olan Svalbard‘da ortalama hava sıcaklığının, Dünya sıcaklık ortalamasına göre 6 kat hızlı arttığı belirtildi. Yapılan gözlemlerde, 1961’den bu yana ortalamanın 5.6 derece arttığı görüldü, bu değer küresel çapta 0.9 derece iken Türkiye’de 1.5 derece civarında. Güncel emisyon artışı devam ederse Svalbard’da yıllık ortalama sıcaklığın 2100’de 0 dereceyi aşacağı belirtildi.

svalbard-adasi-300x225 Svalbard'da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor! Haberler

Bununla birlikte adada gözlemlenen yağış miktarı artarken, yükselen sıcaklıkla birlikte donmuş toprakları yani permafrostları tehdit ediyor. Çözülen topraklar ada üzerindeki yerleşimi, yolları ve altyapıyı bozma tehlikesi yaşıyor. Ayrıca bol bol yamaç bulunan coğrafyada heyelan riski hızla artıyor.

40 kadar ülkenin yerleşim hakkının bulunduğu ve %60’ının buzullardan oluştuğu adanın sakinleri, yeni bir iklimle tanışıyor. Bununla birlikte bu sıcaklık artışı adada bulunan kutup ayısı gibi pek çok türü tehdit ediyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap