Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor!

 Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor!
Okunuyor Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor!

Longyearbyen Havalimanı’ndaki ölçekten alınan bilgilere göre, Svalbard’da 9 yıl boyunca her ay ortalama üstü sıcaklıklar gözlemlendi. Norveç’e bağlı bir takımada olan Svalbard‘da ortalama hava sıcaklığının, Dünya sıcaklık ortalamasına göre 6 kat hızlı arttığı belirtildi. Yapılan gözlemlerde, 1961’den bu yana ortalamanın 5.6 derece arttığı görüldü, bu değer küresel çapta 0.9 derece iken Türkiye’de 1.5 derece civarında. Güncel emisyon artışı devam ederse Svalbard’da yıllık ortalama sıcaklığın 2100’de 0 dereceyi aşacağı belirtildi.

Bununla birlikte adada gözlemlenen yağış miktarı artarken, yükselen sıcaklıkla birlikte donmuş toprakları yani permafrostları tehdit ediyor. Çözülen topraklar ada üzerindeki yerleşimi, yolları ve altyapıyı bozma tehlikesi yaşıyor. Ayrıca bol bol yamaç bulunan coğrafyada heyelan riski hızla artıyor.

40 kadar ülkenin yerleşim hakkının bulunduğu ve %60’ının buzullardan oluştuğu adanın sakinleri, yeni bir iklimle tanışıyor. Bununla birlikte bu sıcaklık artışı adada bulunan kutup ayısı gibi pek çok türü tehdit ediyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle