1. Ana Sayfa
  2. Fahrenheit-Celsius Dönüştürücü, Cm-inc-feet Çeviri

Fahrenheit-Celsius Dönüştürücü, Cm-inc-feet Çeviri

Fahrenheit-Celsius Dönüştürücü, Cm-inc-feet Çeviri

Fahrenheit Celsius (santigrat) Çeviri-Dönüştürücü, inç feet çeviri

Fahrenheit olarak verilen sıcaklık birim ölçüsünü Celsius (santigrat) olarak çevirmenizi sağlamaktadır. Ayrıca inç ve feet çeviri işlemini de yapabilirsiniz.

Fahrenheit Nedir? Celsius Nedir?

Fahrenheit, Alman fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit tarafından 1724 yılında öne sürülen sıcaklık ölçüm birimidir. Alman fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) tarafından önerilmiştir ve onun adıyla anılmaktadır. Fahrenayta göre, suyun donma sıcaklığı 32, kaynama sıcaklığı ise 212 derece olarak alınmış ve iki nokta arası 180 dereceye bölünmüştür.

Celcius ölçeğine, İsveçli astronom Anders Celsius’un (1701-1744) adı verilmiştir. Celsius ya da Türkçe adıyla santigrat suyun buz olma noktasını sıfır kabul etmektedir. Buharlaşma noktası ise 100 kabul edilmektedir. Bu aralığın da derece olarak adlandırıldığı 100 eşit parçaya bölme yoluyla bulunan ısı ölçeğidir.

Fahrenayt Santigrat çeviri veya inç feet santimetre çeviri işlemlerini aşağıdaki tablodan yapabilirsiniz.

Fahrenheit-Celsius-fahrenaty-santigrat-ceviri Fahrenheit-Celsius Dönüştürücü, Cm-inc-feet Çeviri

Fahrenheit yerini celsiusa bırakmaya başlıyor…

20. yüzyılın ortalarından sonlarına doğru birçok ülkede Fahrenheit ölçeği yerine Celsius ölçeği gelmiş olmasına rağmen Fahrenheit, hala Birleşik Devletler, Cayman Adaları ve Belize’nin resmi ölçeğidir. Kanada, Fahrenheit ölçeğini, Celsius ölçeğinin yanında kullanılabilen bir tamamlayıcı olarak korumuştur ve Birleşik Krallık’ta, Fahrenheit, özellikle de sıcak hava ifade edilirken (soğuk hava genellikle Celsius ölçeği kullanılarak ifade edilir) gayri resmi olarak kullanılmaya devam edilmektedir.