İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bulutlar

Mammatus Bulutları Nedir?

Mammatus Bulutları Nedir?
10
+ - 0

Mammatus Bulutu Hakkında Bilgi

Mammatus (mammatocumulus) veya Türkçe ismiyle memeli kümülüs olarak adlandırılan bu bulutlar genellikle okyanus ve büyük deniz kıyılarında görülür. Bu bulut türünde bulut kütlelerinin alt kısmında pürüzsüz yuvarlak kabarmalar oluşur. Bu kabarmalar muhteşem bir görünüm ortaya çıkartır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile Avustralya’da sık sık mammatus bulutları görülmektedir. Bu bulut türleri ülkemizde de görülebilmektedir. Ancak son yıllarda çok ender gözlemlenmiştir.

mammatus-bulutlari Mammatus Bulutları Nedir? Bulutlar Sözlük

Mammatus bulutları görüldüğü anlarda herhangi bir önemli meteorolojik hadiseye neden olmazlar. Ancak sonrasının meteorolojik hadiseleri için haberci bulut konumundadırlar. Memeli kümülüs bulutları, havanın kararsız olduğunu ve kötü havanın geleceğinin habercisidir. Bu bulutlar oluştuktan sonra kısa bir süre içerisinde kaybolurlar.

Genellikle, stratocumulus ve cumulonimbus bulutlarının alt seviyelerinde veya örs görünümlü gelişme bulutlarının altında görülür. Meme veya kese benzeri bulut oluşumlarını örsün üzerinde cumulonimbus’un dağılımıyla oluşan Cirrus (sirüs) bulutlarıyla beraber görülme olasılığı yüksektir.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap