İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Gök Gürültüsüyle Birlikte Binlerce Şimşek ve Yıldırım Görülecek!

İstanbul’da Gök Gürültüsüyle Birlikte Binlerce Şimşek ve Yıldırım Görülecek!
6
+ - 0

Sıcaklık aniden düşecek, sert meteorolojik hadiseler oluşacak!

İstanbul’da mevsim normalleri civarında seyreden sıcaklıklar Çarşamba öğleden sonra yurda giriş yapacak serin havayla birlikte mevsim normallerinin altına inecek. Sıcaklıklar serin hava dalgasıyla birlikte 5-7 derece birden düşüşe geçecek. Sıcaklıktaki ani düşüş sebebiyle İstanbul’da Çarşamba akşam saatleri ile Perşembe öğlen saatleri arasında sert meteorolojik hadiselerin (kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, yerel dolu) oluşması bekleniyor. İstanbul’da Perşembe gündüz sıcaklıklarının 24-25, gece sıcaklıklarının ise 19-20 dereceye kadar gerilemesi tahmin ediliyor.

12 Saat İçinde Binlerce Şimşek ve Yıldırım Bekleniyor!

simsek-yildirim-animasyonu İstanbul'da Gök Gürültüsüyle Birlikte Binlerce Şimşek ve Yıldırım Görülecek! Haberler Uyarılar

İstanbul’da Çarşamba akşam saatlerine doğru hava durumunda ani değişiklik bekleniyor. Sıcaklıktaki ani düşüş sebebiyle Çarşamba öğleden sonra İstanbul’da hava şartlarının sertleşmesi tahmin ediliyor. Son meteorolojik verilere göre Çarşamba akşam saatleri ile Perşembe öğlen saatleri arasında il genelinde kuvvetli gök gürültüsü, sağanak yağmur, şimşek, yıldırım ile ufak çaplı yerel dolu hadiseleri bekleniyor. Meteorolojik tahmin modellerine göre 12 saat içerisinde ağırlıklı şimşek olmak üzere binlerce şimşek ve yıldırım aktivitesi bekleniyor. Kuvvetli meteorolojik hadiselere yerel ufak çaplı dolu geçişlerinin de eşlik etmesi tahmin ediliyor.

-50 Derecelik Bulutlar Geçecek, Hava Trafiği Etkilenebilir!

bulut-tepe-sicakliklari İstanbul'da Gök Gürültüsüyle Birlikte Binlerce Şimşek ve Yıldırım Görülecek! Haberler Uyarılar

İstanbul’da -50/-55 derecelik bulutlar ile elektrik yüklü bulutların neden olacağı elektrik fırtınası, binlerce şimşek ve yıldırım ile şiddetli yağış gibi olumsuz koşullar sebebiyle Çarşamba akşamı ile Perşembe öğlen saatleri arasında uçakların iniş ve kalkışlarında aksamaların meydana gelme riski yüksektir. Kümülonimbus (Cb) olarak adlandırılan bu bulutlar dikey olarak gelişerek büyümekte ve konvektif fırtınalara neden olmaktadır. İçlerinde barındırdıkları yoğun oluşumlar ve türbülans nedeniyle bu tür meteorolojik hadiseler hava trafiğini olumsuz etkilemektedir.

Haber: Hava Forum

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap