İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Kar Yağışı…

İstanbul’da Kar Yağışı…
3
+ - 0

Yurdumuz bugün yeni bir soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Akşam saatlerinden itibaren batı bölgelerden başlayarak sıcaklıklarda ani düşüş bekleniyor.

 

İstanbul’da bu akşam saatlerinden itibaren sıcaklıkların ani bir şekilde düşüşe geçmesi bekleniyor. Sıcaklıktaki ani düşüşle birlikte yağmur şeklinde görülen yağışlar gece geç saatlerde yüksek kesimlerden başlayarak karla karışık yağmura dönecek. Salı öğlen saatlerine doğru ise il genelinde yağışların kara dönmesi bekleniyor. Ancak yağışlar daha çok hafif kar yağışı şeklinde görülecek. Şehrin özellikle boğaz ve çevresi ile ağırlıklı Anadolu yakasında aralıklarla görülmesi beklenen hafif ve yer yer orta kuvvetteki kar yağışlarının Cuma sabahına kadar sürmesi bekleniyor.

ezgif-1-63fa217599 İstanbul'da Kar Yağışı... Haberler
Salı-Çarşamba günlerini gösteren bu yağış haritasında; mavi renk tonları kar yağışını, yeşil renk tonları ise yağmuru ifade etmektedir.

Deniz Efekti Kar Yağışları…

istanbul-kar-ne-zaman-yagacak İstanbul'da Kar Yağışı... Haberler

İstanbul’da deniz üzerinden oluşan kütleler şehirde ara ara orta kuvvette kar yağışlarına neden olacak. Deniz üzerinden oluşması muhtemel bu kütlelerin rotasının daha çok boğaz ve çevresi ile Anadolu yakası ağırlıklı olması bekleniyor. Kar yağışları deniz efekti (sea effect) türünden oluşacağı için devamlılık olmayacak, aralıklarla görülecek. Kar yağışlarının ilçeden ilçeye farklılık göstermesi beklenmekle birlikte genel olarak yüksek kesimlerde ince beyaz örtü oluşturacağı tahmin ediliyor.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap