1. Ana Sayfa
  2. Röportajlar

İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Ocak 2018)

İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Ocak 2018)
6
+ - 1

Ünlü iklim uzmanı Hava Forum’da…

Hava Forum olarak Columbia Üniversitesi İklim Uzmanı Judah L. Cohen ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ünlü isim İklim Uzmanı Judah L. Cohen’e yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Judah L. Cohen ve röportajı gerçekleştiren arkadaşımıza teşekkür ederiz.

 

Kış mevsimin ilk yarısını bitirdik. Kışın geri kalan ikinci yarısı için neler düşünüyorsunuz?

istanbul_kar_saat_kacta_yagacak_meteorolojiden_kritik_uyari_1483686726_8833 İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Ocak 2018) Röportajlar

Kışın ikinci yarısındaki muhtemel kutup kökenli soğuk hava dalgalarının rotasının Türkiye olabileceğini belirten İklim Uzmanı Judah L. Cohen şu ifadelere yer verdi:

“Polar girdabının durumuyla ilgili belirsizlik nedeniyle kışın geri kalanından pek emin değilim. Şubat ayında ciddi bir bozulma veya zayıflamış polar girdabı bekliyorum ancak itiraf etmeliyim ki hava modelleri buna dair bir işaret göstermiyor, bu nedenle gerçekleşmeme ihtimali de bulunuyor. Ancak bu düşüncemden bağımsız olarak, kutupsal girdap çevresindeki akışın (çapraz kutup) Doğu ABD’ye soğuk hava geri dönüşünü desteklediğini düşünüyorum. Soğuk hava Sibirya üzerinden geliyor ve bence atmosferik sirkülasyon soğuk havanın Sibirya’da kalmasına sebep oluyor. Burada asıl merak edilen ise soğuk havanın nereye gittiği. Şahsen Avrupa’ya gidebileceği kanaatindeyim fakat kutup girdabının çevresindeki akış havanın batıya doğru Avrupa’ya gitmesi için pek elverişli görünmese de Türkiye semalarına geçmesi daha kolay görünüyor.”

Hava tahmin modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Tercih ettiğiniz bir model var mı?

ecmwf-modelleri İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Ocak 2018) Röportajlar

Sayısal modeller içerisine daha çok ECMWF modellerine güvendiğini belirten Judah L. Cohen iki hafta sonrası için hangi model olursa olsun güvenilir olmadığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Modellere çok fazla güvenmemeye çalışıyorum, ancak Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) modelinin uzun vadeli eğilimleri göstermenin en iyi yol olduğunu düşünüyorum. ECMWF verileri tamamen kamuya açık değil ve ben yalnızca kamuya açık bilgilere erişebiliyorum. Bununla birlikte, modellerin atmosferik dolaşımın büyük ölçekli özelliklerini bir haftalık ve hatta iki hafta süreyle tahminlerindeki doğruluktan etkilendim. İki haftanın ötesinde, modellerin güvenilir olduğunu düşünmüyorum ve aslında birçok tahmincinin 3-4 hafta, aylık ve hatta mevsimlik süreler için modellerin tahminlerine fazlasıyla güvendiğini düşünüyorum.”

İyi bir mevsimlik tahmin nasıl yapılabilir ?

ankara-1-aylik-30-gunluk-hava-durumu İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Ocak 2018) Röportajlar

İyileştirme yapabileceğimiz alanlardan birinin mevsimlik tahminleri tropikal zorlamanın ötesine geçirmek olduğunu düşünüyorum. Başta El-Nino-Güneyli Salınım –ENSO- olmak üzere toplumun mevsimlik tahminler için tropik sınır zorlamalarına fazla bağımlı olduğuna inanıyorum. Kuzey Kutbu değişkenliğinin mevsimlik zaman ölçeklerinde enlem-altı hava koşullarını etkilediğine ve modellerde daha iyi anlaşılabileceğine ve simüle edilebileceğine inanıyorum.

www.havaforum.comforum.havaforum.com

English version of interview

What do you think about for the second-half of winter?

I am unsure about the remainder of winter due to uncertainty with the behavior of the polar vortex. I am expecting a significant disrupted or weakened polar vortex to occur in February but I have to admit that the weather models show no signs of this so it may not happen. But regardless I do think that the flow around the polar vortex (cross-polar) does favor a return of cold air to the Eastern US. Cold air has become established across Siberia and I think the atmospheric circulation supports that cold air in Siberia persisting. The question then becomes where does that cold air flow. I think that it can flow to Europe but the flow around the polar vortex does not look conducive to me to support a westward flow of air into Europe, though it may be easier for that cold air to flow towards Turkey.

What do you think about for models?Which one do you prefer ?

I try not to rely on the models too heavily but I do think that the ECMWF model is best in showing long-term trends. Though the ECMWF data is not completely publicly available and I am limited to only see what is in the public domain. Overall though I am impressed with the models’ accuracy in predicting the large-scale features of the atmospheric circulation one week and even up to two weeks’ time. Beyond two weeks, I do not think that the models are reliable and I actually believe that many forecasters give too much credence to the models’ forecasts 3-4 week, monthly and even seasonal lead times.

How can we do for good seasonal forecast?

I think one area where we can make improvements to seasonal forecasts is to move beyond tropical forcings. I do believe that the community is too reliant on tropical boundary forcings, especially ENSO in producing seasonal forecasts. I believe that Arctic variability influences mid-latitude weather on seasonal time scales and should be better understood and better simulated in models.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Aslında bu tarz içerikler, biz cahil hava takipçilerine teknik konuları biraz daha sohbet eşliğinde anlatmak için iyi fırsat olduğunu düşünüyorum.

    Çayımı, çekirdeğimi hazırlayıp geçtim karşısına bilgisayarın ama tadı damağımda kaldı resmen. Eminim çok daha fazla şeyler konuştunuz ama biz anlamayız diye mi kısa tuttunuz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.