İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Siyah Kar Nedir? Sibirya’da Siyah Kar Yağdı!

Siyah Kar Nedir? Sibirya’da Siyah Kar Yağdı!
4
+ - 2

Sibirya’da Görülen Siyah Kar Nedir? Nasıl Oluşur?

Sibiya‘nın güneybatısındaki Kemerovo Bölgesi’nde yer alan ve ülkenin kömür madeni merkezi olarak bilinen Kuznetsk Havzası’nda geçtiğimiz kış mevsiminde siyah kar yağdı. Bilimsel olarak kar yağışının siyah renkte olması mümkün değildir. Ancak bunun temel nedeni renksiz olan kar tanelerinin bölgedeki kömür madeninden etkilenmesidir. 2019 yılının Şubat ayında görülen bu hadise öncesinde bölgedeki kömür madenlerinin hava kirliliğini zirveye çıkardığı raporlanmıştır.

siyah-kar-yagisi Siyah Kar Nedir? Sibirya'da Siyah Kar Yağdı! Haberler Sözlük

Siyah karla kaplanmış bölgeyi gözler önüne seren fotoğraflar ve videolar bütün olaya gerçek dışı bir görüntü veriyor. Fakat siyah kar ne kadar büyülü gözükürse gözüksün, aslında arkasında kötü bir neden yatıyor. Bölgenin kömür kaynakları turistik açıdan iyi bir hizmet sunsa ve iyi bir iş olanağı sağlasa da, aslında büyük bir kirlilik nedeni. Bu yüzden de bu hafta Prokopyevks, Kiselyovsk ve Leninsk’i kaplayan kar büyük bir endişeye neden oluyor.Bölge sakinleri bölgede uzun süredir çevreyi koruma konusunda ihmaller olduğunu iddia ederek diğer santralleri de hedef gösteriyorlar. Fakat, Kemerovo bölgesinin ekoloji kısmından sorumlu vali yardımcısı Andrei Panov, konuyu tartışmak için çevrecilerle bir toplantı yaptı ve problemin tek kaynağının santral olmadığını söyledi.Bölge sakinleri bölgede uzun süredir çevreyi koruma konusunda ihmaller olduğunu iddia ederek diğer santralleri de hedef gösteriyorlar. Fakat, Kemerovo bölgesinin ekoloji kısmından sorumlu vali yardımcısı Andrei Panov, konuyu tartışmak için çevrecilerle bir toplantı yaptı ve problemin tek kaynağının santral olmadığını söyledi.

Bölgede çekilen görüntülerde siyah kar etkileri çok net gözüküyor:

www.suttonline.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Oldukça şaşırtıcı

  2. Oldukça şaşıtcı ve bilgilendirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.