İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Yalancı Güneş Nedir?

Yalancı Güneş Nedir?
7
+ - 0

Yalancı Güneş, sahte güneş olarak da adlandırılan optik bir atmosfer olayıdır. Güneş’in 22 derece sağında ve solunda ve Güneş ile aynı yükseklikte, Güneş kadar parlak ve renkli noktalardır. Bu olay gerçekleştiğinde havada 3 tane güneş varmış gibi görünmektedir. Oluşumunda ışık kırılması etkilidir. Sirrus bulutunda yer alan buz kristallerinden geçen güneş ışınları kırılarak bu doğa olayını gerçekleştirir. Havada asılı halde duran ve sallanan buz kristallerine ışık çarpar ve içlerinden geçer. Buz kristalleri prizma gibi davranarak ışığı renk boylarına ayırır ve ışığı büker. Renklerine ayrılan ışık 22 derecelik bir açıyla çıkana kadar kristalin içinde dolaşmaya devam eder. En sonunda ışık kristalden ayrılarak; bu hava olayını gerçekleştirir.

yalanci-gunes-nasil-olusur Yalancı Güneş Nedir? Sözlük

Bu doğa olayı, yine optik kırılmanın sonucu olan haloyla birlikte gelişir. Olayla birlikte gelişen ışık spektrumunda farklı renkler bulunur. En iç bölge kırmızımsı renge bürünürken, en dış bölge mavimsi bir renk alır.

Dünya’nın her yerinde görülebilen yalancı güneş en sık orta enlemlerde görülür. Buz kristallerinin etkin rol oynaması nedeniyle en sık kış mevsiminde görülürler. Bu doğa olayının İngilizce karşılığı “Sun Dog”dur ve ilginç olan bu ismin etnik kökeni bilinmemektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap