İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler

22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi

22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi
Fotoğraf: Volkan Horata
13
+ - 9

Yurdumuzun 22 Ocak Cuma günü Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Cuma günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği, yağışların Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında yağmur diğer yerlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Soğuk ve genellikle kar yağışlı bu sistemin hafta sonunda da yurdumuzun kıyı Ege ile Marmara’nın batısı dışında tamamında etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

sebahattin-ozveren 22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi Haberler

Kar yağışı özellikle Karadeniz Bölgesi’nde etkili olacak.  Hafta sonu Karadeniz’de birçok şehirde 20-50 cm ve yer yer üzerinde kar örtüsü oluşacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte Trakya, Kıyı Ege ile Akdeniz sahil şeridinde yağış beklenmiyor, kuru soğuk hakim olacak.

İstanbul ve çevresinde ise Karadeniz üzerinden oluşması muhtemel deniz efekti kar, sea effect yağışları ile aralıklarla kar alması bekleniyor. İstanbul’da normal şartlarda kar yağışı çok kuvvetli değil fakat, Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen kütlelerin hatırı sayılır kar örtüsü oluşturacağını tahmin ediyoruz. Özellikle akşam, gece ile sabah erken saatlerde sıcaklıkların sıfırın altında seyredecek olması sebebiyle yağan kar kolaylıkla örtü yapabilecek. Ancak gündüz kütlelerin parçalı gelmesi beklendiğinden güneş-kar-güneş-kar şeklinde döngülü bir hava durumu beklenmektedir. Bazı ilçelerde etkili kar yağarken bazı ilçelerde güneş görülmesi ihtimali de yüksektir.

Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de 22.01.2016 Cuma gününden itibaren başlayacak kar yağışlarının Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop’da önümüzdeki hafta başına kadar kuvvetli ve yer yer yoğun olması (20 – 50 cm kar yüksekliği) beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (Buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı, çığ düşme riski ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Mine-Ertugrul 22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi Haberler

Soğuk havanın, 22-26 Ocak tarihleri arasında etkili olduktan sonra 27 ya da 28 ocak itibariyle yurdumuzu terk etmesi bekleniyor. Ufukta gözüken bir sonraki soğuk ve kar yağışlı hava ise 4-5 Şubat tarihleridir. Şayet uzun vade tahminlerimizde bir değişim olmazsa bu gelmesi muhtemel soğuk hava son yılların en sert soğuk ve kar yağışlı havası olmaya adaydır. Güncellemeler, bilgiler için forumumuzu takip etmenizi öneririz. http://www.havaforum.com/index.php
Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. 8 sene önce

  4 gün kar var, özellikle cumartesi yoğun…

 2. Yalovada durum nasıl olacak detaylı bir açıklama yaparsanız sevinirim ??

Yapılan Yorumlar
 1. Yalovada durum nasıl olacak detaylı bir açıklama yaparsanız sevinirim ??

 2. Hocam Malatya kar alır mi acep

 3. 8 sene önce

  Hocam Marmara’nın doğusunda etkili kar olucak demişsiniz.Balıkesir,Bursa’yı yazmamışsınız.Bu illerde kar yağışı etkili olmayacak mı ?

  • 8 sene önce

   Cuma gecesi diğer günlere nazaran daha etkili. 4 gün ortalaması ise orta şiddette kar diyebiliriz. Yani 5-15 cm, yalnız yüksekleri daha fazla alabilir.

 4. hocam adananın merkeze kar yağa bilirmi öyle birşey olabilirmi

 5. bu kış soğuk geçecekmiş diyosunuz adanaya kar yağma ihtimali varmı

 6. Sinopane Zaman kar yağacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.