Web
Analytics

22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi

 22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi
Okunuyor 22-26 Ocak Soğuk Hava Sistemi

Yurdumuzun 22 Ocak Cuma günü Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Cuma günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği, yağışların Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında yağmur diğer yerlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Soğuk ve genellikle kar yağışlı bu sistemin hafta sonunda da yurdumuzun kıyı Ege ile Marmara’nın batısı dışında tamamında etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

İFSAK 3.Ulusal “İstanbul” Temalı Fotoğraf Yarışması

Kar yağışı özellikle Karadeniz Bölgesi’nde etkili olacak.  Hafta sonu Karadeniz’de birçok şehirde 20-50 cm ve yer yer üzerinde kar örtüsü oluşacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte Trakya, Kıyı Ege ile Akdeniz sahil şeridinde yağış beklenmiyor, kuru soğuk hakim olacak.

İstanbul ve çevresinde ise Karadeniz üzerinden oluşması muhtemel deniz efekti kar, sea effect yağışları ile aralıklarla kar alması bekleniyor. İstanbul’da normal şartlarda kar yağışı çok kuvvetli değil fakat, Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen kütlelerin hatırı sayılır kar örtüsü oluşturacağını tahmin ediyoruz. Özellikle akşam, gece ile sabah erken saatlerde sıcaklıkların sıfırın altında seyredecek olması sebebiyle yağan kar kolaylıkla örtü yapabilecek. Ancak gündüz kütlelerin parçalı gelmesi beklendiğinden güneş-kar-güneş-kar şeklinde döngülü bir hava durumu beklenmektedir. Bazı ilçelerde etkili kar yağarken bazı ilçelerde güneş görülmesi ihtimali de yüksektir.

Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de 22.01.2016 Cuma gününden itibaren başlayacak kar yağışlarının Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop’da önümüzdeki hafta başına kadar kuvvetli ve yer yer yoğun olması (20 – 50 cm kar yüksekliği) beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (Buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı, çığ düşme riski ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İFSAK 3.Ulusal “İstanbul” Temalı Fotoğraf Yarışması

Soğuk havanın, 22-26 Ocak tarihleri arasında etkili olduktan sonra 27 ya da 28 ocak itibariyle yurdumuzu terk etmesi bekleniyor. Ufukta gözüken bir sonraki soğuk ve kar yağışlı hava ise 4-5 Şubat tarihleridir. Şayet uzun vade tahminlerimizde bir değişim olmazsa bu gelmesi muhtemel soğuk hava son yılların en sert soğuk ve kar yağışlı havası olmaya adaydır. Güncellemeler, bilgiler için forumumuzu takip etmenizi öneririz. https://www.havaforum.com/index.php
Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
9
 • Bugra
  Bugra
  ziyaretci
  4 sene önce

  Sinopane Zaman kar yağacak

  Cevapla
  24
 • emirhan
  emirhan
  ziyaretci
  5 sene önce

  bu kış soğuk geçecekmiş diyosunuz adanaya kar yağma ihtimali varmı

  Cevapla
  21
 • emirhan
  emirhan
  ziyaretci
  5 sene önce

  hocam adananın merkeze kar yağa bilirmi öyle birşey olabilirmi

  Cevapla
  25
 • yALNIZ EFE
  yALNIZ EFE
  ziyaretci
  5 sene önce

  Hocam Marmara’nın doğusunda etkili kar olucak demişsiniz.Balıkesir,Bursa’yı yazmamışsınız.Bu illerde kar yağışı etkili olmayacak mı ?

  Cevapla
  23
  • @dmin
   @dmin
   Editör Üye
   5 sene önce

   Cuma gecesi diğer günlere nazaran daha etkili. 4 gün ortalaması ise orta şiddette kar diyebiliriz. Yani 5-15 cm, yalnız yüksekleri daha fazla alabilir.

   Cevapla
   21
 • Emre
  Emre
  ziyaretci
  5 sene önce

  Hocam Malatya kar alır mi acep

  Cevapla
  26
  • @dmin
   @dmin
   Editör Üye
   5 sene önce

   4 gün kar var, özellikle cumartesi yoğun…

   Cevapla
   28
 • Ali
  Ali
  ziyaretci
  5 sene önce

  Yalovada durum nasıl olacak detaylı bir açıklama yaparsanız sevinirim ??

  Cevapla
  28
  • @dmin
   @dmin
   Editör Üye
   5 sene önce

   Orta şiddette karlı (5-15 cm kar kalınlığı oluşması muhtemel)

   Cevapla
   21
Giriş Yap
Yazı Ekle