İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Accuweather Kış Tahmini (2017-2018)

Accuweather Kış Tahmini (2017-2018)
5
+ - 0

ACCUWEATHER KIŞ TAHMİNİ

Ünlü Amerika meteoroloji sitesi Accuweather Asya tahminleri çerçevesinde kış tahminlerini yayınladı. Accuweather kış tahmini sitemizce tamamen Türkçeye çevrildi. İşte tüm detaylarıyla Accuweather kış tahmini

accuweather-kis-tahmini-turkiye Accuweather Kış Tahmini (2017-2018) Haberler

Yaşamı tehdit eden seller Asyanın Güneydoğusunda etkili olabilir, Kuzey kesimler kara gömülebilir. 2017-18 Kış mevsiminde Tropikal fırtınalar ve Şiddetli yağışlar Güneydoğu Asya’yı etkilerken, Kuzey Asya ve Asya’nın Ortadoğu’sunun bir kısmında şiddetli kar yağışları etkisini gösterecek.

Accuweather Zayıf La-nina koşulları olacağını tahmin etmektedir. La-nina Tropikal Pasifik Okyanusunda meydana gelen rutin bir su sıcaklığı döngüsüdür.

La Nina Yağmur ve Tayfun aktivitilerini etkileyecek

La Lina paterni Malezya ve Endonezya çevrelerinde normallerden yüksek su sıcaklığına sebep olacaktır. Bu durum bölge için ciddi sorunlara yol açabilir.

Jason Nicholls: “Bu patern Endonezya ve Malezya’nın bir bölümünde normallerden fazla yağışa sebep olacak, şiddetli sellere ve can kaybı riskine yol açacak.”

La-Nina Tayfun sezonunu Kış sonuna kadar devam ettirebilir.

d7Gp2Q Accuweather Kış Tahmini (2017-2018) Haberler

Nicholls: “ Filipinler ve Güneydoğu Asya kış mevsiminde tropikal fırtına ve tayfunlar karşısında en büyük risk altındadır.”

Fırtınaların genel olarak Japonya’nın doğusuna doğru kavislenmesi ve kış mevsimi sonuna doğru etkisini azaltması beklenmektedir. Nicholls: “Kış başlangıcında, Birkaç tropikal ve siklon tehditi oluşabilir.”

Kuzey muson yağışlarının Hindistan’da Aralık ayı boyunca aniden sona ermesi bekleniyor.

Kuzey Asya’da ve Ortadoğu kesimlerinde yüksek kar birikimi bekleniyor.

Daha Kuzey ve Batıda aktif bir fırtına ve soğuk hattı Tüm Sibirya bölgesinde etkili olacak. Kış Sibirya ve Çin’in kuzeydoğusunda zaman kaybetmeden, hızlı bir şekilde etkili olabilir.

Nicholls: “Biz Çin’in Kuzeydoğusu, Kore yarımadası ve Kuzey Japonyada sık soğuk atakları ve kar yağışları bekliyoruz, Bu soğuklar Özellikle Kışın ilk bölümünde etkili olacak.” Kar tahminleri: Seul’de 12-25 cm, Beijing’de 5-10 cm’dir.

WGQ5EE Accuweather Kış Tahmini (2017-2018) Haberler

Japonya’da Kar yağışı ve yağmur kuzeyinden güneyine doğru azalacaktır. Ortalama 5 cm kar beklenen Tokyo’nun yıllık kar ortalaması 10-12 cm’dir.

Nicholls: “ Sibirya ve Kazakistanda kar kalınlığının ortalamaların üstünde olması ve yüksek bir kar yığını oluşması beklenmektedir.”

Sibiryada meydana gelecek bu kar örtüsü ve soğukların aktif fırtına hattı oluşturması ve soğukları iyice Asya’nın güneybatısına doğru İtmesi beklenmektedir.

Türkiye’de yoğun deniz etkisi kar!

Nicholls: “Soğuk havanın kış ilerledikçe Batı Rusya, Hazar ve Karadeniz bölgelerine önemli derecede girmesi muhtemeldir.”

606x405_istanbul-snow-02 Accuweather Kış Tahmini (2017-2018) Haberler

Nicholls:” Kurak bir başlangıcın ardından, Kışın ortasından sonuna kadar Türkiye ve Kuzey İran’da ağır deniz etkisi kar yağışlarına sebep olması muhtemeldir.”

Bu tür kar yağışları, seyahat koşullarında şehirler arasında büyük farklılıklar yaratabilir. Bir taraf yoğun karlarla etkilenirken, birkaç kilometre uzakta bu türden kar yağmayacaktır.

Soğuklar Kıbrıs’a Kadar İnebilir!

Nicholls: “ Bazı soğuk atakları Ürdün, Suriye, Lübnan, İsrail, Kıbrıs ve Suudi Arabistan’ın kuzey kesimlerine de ulaşabilir. Afganistan, Pakistan ve Hindistan’ın kuzey kesimlerinde de kar ve karla karışık yağmur görülebilir.”

Hava Hindistan ve Pakistanın bir bölümünde durgun olacak. Bu durum sağlık sorunlarına yol açabilir. İran’ın güney kısımlarına bir miktar yağmur düşebilir. Fakat fırtına hattının rotası kuzeyden uzak kalacağı için Arap yarım adasından Güney ve doğu pakistana kadar olan bölge bu kışı daha kurak ve sıcak geçirecek gibi gözüküyor.”

Nicholls: “ Bir çok kış olduğu gibi, Pakistan ve Hindistan’ın kuzeyindeki vadilerde durgun hava ve düşük hava kalitesi sis oluşumuna sebep olacaktır.Nicholls, “hava durgunluğu ve düşük hava kalitesi, doğu Pakistan ve Hindistan’ın kuzeyindeki vadiler arasında düzenli olarak sis oluşumuna neden olacak” dedi.

rJ2rRz Accuweather Kış Tahmini (2017-2018) Haberler

Bu dönemde sis çok kötüleşebilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Batı Çin’in doğusu ve Yangtze nehri vadisinin çoğu Aralık ayı biraz yağmur veya kar alabilir. Fakat, sınırlı soğuk salınımlar olacağı için bu bölgeler kurak hale gelecektir.

Türkçe çeviri ve haber kaynak gösterilmeksizin paylaşılamaz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap